Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > Вещеви склад > Вещеви Склад

Вещеви Склад Всичко за реконструкторските униформи и техните аксесоари

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 22-09-17, 03:58 PM   #1
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Стандартно Битачни неволи.

От Битака днес. Само за 8 лв. Сухарка - 2лв , бръснач 6 лв.
Прикачени картинки
File Type: jpg IMG_3936.jpg (190.7 КБ, видяно 50 пъти)
File Type: jpg IMG_3937.jpg (197.3 КБ, видяно 31 пъти)
File Type: jpg IMG_3939.jpg (216.5 КБ, видяно 32 пъти)
File Type: jpg IMG_3940.jpg (203.8 КБ, видяно 38 пъти)
Стар 28-09-17, 08:16 AM   #2
PETRESKO
Генерал-майор

PETRESKO's Avatar

Регистриран: Sep 2007
Възраст: 37
Стандартно

На тоз бръснач по ще отива една космата раница:)))
Стар 28-09-17, 09:21 AM   #3
gzo
Полковник

gzo's Avatar

Регистриран: Jan 2008
Стандартно

Teя сухарки са едно от онея изделия за които научаваме, че са били в армията ни едва след нейното разформироване и разпродаване. Допреди мангалите да ги нагънат на дребна разпродажба никой не беше виждал такова нещо. Аз също си купих такава и бая се чудих как е възможно да измислят толкова непрактична и неудобна чанта.
gzo is offline   Отговори с цитат
Стар 29-09-17, 06:21 PM   #4
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Дойде есента! Севернякът задуха! Отново е петък - битачен ден. Сутринта беше една такава "заспала" и във въздуха се носеше смесената миризма на токущо запечени кебапчета и запалена печка. Някои хора явно не успяха да почакат да стане по-студено и запалиха първите печки, пушекът от които изпълни тази сутрин. Народ, народ - ум да ти зайди, всеки предлага, купува - алъш-вериш да става са казали старите хора. Всеки "евтино" продава, пък "скъпо" купува. Странен народ. И всичко това на фона на мазна чалга, която много точно пасваше за фон на поизбелелите обложки на старите VHS касети, от които ме гледаше Тереза Орловски и нейната Дойч компания от натурални "красавици", които беззъб циганин се опитваше да ми пробута.......Петък е, битак е!
Скъпотия! Всеки иска с един удар келепир да прави, тъй де далавера. С мъка на сърце и големи усилия успях да се сдобия с една ножица за 1 лв и четири царски носача с лъвчета по 50 стинки за брой.. Това последното си беше жив обир.........но, както са казали хората - Кеф цена няма. Петък е ! Битак е !
Прикачени картинки
File Type: jpg IMG_4011.jpg (198.0 КБ, видяно 59 пъти)
Стар 29-09-17, 10:06 PM   #5
SILENT
Подполковник

SILENT's Avatar

Регистриран: Dec 2009
Стандартно

Тцтцтц. Да правят битаци в работен ден..Въпрос, около скарата навъртаха ли се четининоги? Защото по мои наблюдения бягат надалеч от цвърчащите си себеподобни
SILENT is offline   Отговори с цитат
Стар 30-09-17, 07:15 AM   #6
tikvichkata
Ефрейтор

tikvichkata's Avatar

Регистриран: Nov 2014
Възраст: 33
Стандартно ........

Цитат:
Parabellum написа Виж мнение
Дойде есента! Севернякът задуха! Отново е петък - битачен ден. Сутринта беше една такава "заспала" и във въздуха се носеше смесената миризма на токущо запечени кебапчета и запалена печка. Някои хора явно не успяха да почакат да стане по-студено и запалиха първите печки, пушекът от които изпълни тази сутрин. Народ, народ - ум да ти зайди, всеки предлага, купува - алъш-вериш да става са казали старите хора. Всеки "евтино" продава, пък "скъпо" купува. Странен народ. И всичко това на фона на мазна чалга, която много точно пасваше за фон на поизбелелите обложки на старите VHS касети, от които ме гледаше Тереза Орловски и нейната Дойч компания от натурални "красавици", които беззъб циганин се опитваше да ми пробута.......Петък е, битак е!
Скъпотия! Всеки иска с един удар келепир да прави, тъй де далавера. С мъка на сърце и големи усилия успях да се сдобия с една ножица за 1 лв и четири царски носача с лъвчета по 50 стинки за брой.. Това последното си беше жив обир.........но, както са казали хората - Кеф цена няма. Петък е ! Битак е !
Ако са ти излишни ще купя 2 носача.
Стар 30-09-17, 11:11 AM   #7
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Цитат:
tikvichkata написа Виж мнение
Ако са ти излишни ще купя 2 носача.
Странно, ти си деветия човек, който иска да ми купи носачите.
Май се очертава "бум" на ВСВ или предстои Мероприятие
Засега не смятам да продавам, докато не си наглася окончателно българската ВСВ униформа. Като я натъкмя,тогава евентуално ако е останало нещо ще го пусна на пазара.
Стар 06-10-17, 04:37 PM   #8
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Петък е. Битак е. Циганското лято подмами търговците и те надуха цените. Мъка. С големи усилия извадих от портфейла си цели 5 лв и си купих бръснач - Ингилизки. Голяма скъпотия настана.........Петък е. Битак е.
Прикачени картинки
File Type: jpg IMG_4016.jpg (189.4 КБ, видяно 23 пъти)
File Type: jpg IMG_4017.jpg (224.1 КБ, видяно 15 пъти)
File Type: jpg IMG_4019.jpg (191.9 КБ, видяно 13 пъти)
Стар 13-10-17, 02:26 PM   #9
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Ранната петъчна утрин, някакси навяваше спомен по изминалото лято. Първите слънчеви лъчи осветиха синьото небе и макар "дъхът" на човек да се виждаше, денят предстоеше да бъде слънчев и топъл или както му казваха старите хора - циганско лято. Онова хубаво време през късната есен, което стопляше на чиляка кокалите и го подготвяше за предстоящата зима.......
Та, както казах по-горе..........опа не бях го казал, но ще го кажа Петък е.....Битак е.
Битака е сложен организъм от съвкупности, които взаимно се допълват. От една страна търговците, които предлагат своята стока, обяснявайки на купувача, колко е рядка, от другата страна на везната пък са купувачите, които се мъчеха да докажат Теоремата на Много-то, която на техен език звучи така " Аз от тези неща имам 10 и повече от лев не струват".
Третият елемент, Това е скарата. нейната миризма допълнително стимулира алъш-вериша и чат-пат някой си купува я кебапче, я кюфте. И всичко това на фона на мазна сръбска музика тип късен социалистически турбофолк.Е, няма как и да не добавим последният елемент на този сложен организъм, а именно - бездомните кучета. Те внасят окончателен колорит, който го няма никъде другаде. Докато човек се рови в "съкровищата", без да иска настъпва сегиз - тогиз някой бездомно псе, което изквичавайки жално, побягва в незнайна посока, за да се върне обратно след 2 минути радостно въртейки опашка, чакайки някой да му хвърли я комат хлебец, я последната хапка от кебапчето......Петък е....Битак е....
Бях споменал в предишните си словоизлиания, че настана страшна скъпотия. Факт! И днес бях принуден с мъка на сърце да си купя няколко дрънкулки, чиито цени бяха до Бога вдигнати.
Една стара книжка, която спасих буквално в последния момент претопяване - беше тръгнала за вторични суровини- взех след дълги пазарлъци за безбожната сума от 2лв. То бива-бива ама хората са озверели. Две значки от соца на цената от две кафета от кафемашината станаха също мое притежание и накрая още един бръснач, който вече ме оръсиха тотално- цели 5 лв ми взе, гръм да го порази..............
Петък е.........Битак е.....
Прикачени картинки
File Type: jpg 1.jpg (166.6 КБ, видяно 22 пъти)
File Type: jpg 2.jpg (139.1 КБ, видяно 19 пъти)
File Type: jpg 3.jpg (160.1 КБ, видяно 14 пъти)
File Type: jpg 4.jpg (184.4 КБ, видяно 10 пъти)
Стар 13-10-17, 02:31 PM   #10
svs
...............

svs's Avatar

Регистриран: Nov 2005
Възраст: 51
Стандартно

откак затвориха пътя за Горна , през Арбанаси , толкова ефтини неща изтървах от битака
Стар Вчера, 10:28 AM   #11
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Циганското лято бе в разгара си. Още от сутринта се очертаваше денят да бъде хубав- слънчев и топъл. Макар в 8.00 ч. сабахлае дъхът на човека да се виждаше, това не ми пречеше да погледна ведро към лазурното синьо небе и да си кажа, както вече бе станало Традиция при мен, а надявам се и при вас. Затова всички дружно да си кажем "Петък е....Битак е":)))))))))))))))))))
Ловният инстинкт на човека с течение на вековете се притъпява, защото в неговото историческо развитие с течение на столетията, храната от първостепенна цел в живота се превръща, както обичам да казвам в "Буржоазна отживелица" и затова инстинкта за наяждане се притъпява. Тъй де, след като ти пекат кебапчето на място и ти го тикат в устата, какъв ловец си?
Обаче има група хора, на които този инстинкт не е изчезнал, а напротив обострен е до край. Това са търсачите и събирачите на разните му там джунджурийки и "боклуци", както се изказват, някои люде.
Петък е...Битак е.......
Та докъде бях стигнал? А да, до синьото ведро небе, докато крача към битака, който междувпрочем се намира точно на 150 м. от моЙто къща.
Взех си сутрешното кафе от банкомата - тъй му викам аз на тази маХина- и вдишвайки аромата на Арабика примесена с Робуста в пропорция едно към гьотере, тръгнах да разглеждам. Още на първия тегел, видях един братчед да вади някакви колани-мулани, като се оплакваше, че за целия чувал дал 25 лв. Докато един дядо пробваше, кое му става и кое не, моето кьораво орлово око забеляза една толкова типична тока, закачена на също толкова типичен колан, че............................................о поспри сърце. Взех го бавно от купчинката, сърцето ми щеше да избухне. Ямвно пулсът ми бе станал 190-200, но аз хладнокръвно питам аркадаша:
-Кач пара бре маскара?
А той ми отвръща - 2 лв- бате.
Въртях суках, добре, вярно шкембето ми все още е голямо, макар да съм свалил 15 кг, и да съм станал 100 кг., но го взех. Кой знае, къде ще го харзулна?
Доволен, че направих сделка продължих обиколката си, хвърляйки слепи погледи ту-вляво, ту- вдясно.Пред мен в далечината се чуваше някаква мазна турска музика, която в бавен ритъм, на опитна кючекчийка, се разнасяше из тихата утрин..................
Петък е.....Битак е...
Правя аз втори тегел, и върху един мазен найлон, окосъзрях нещо, което щом го вдигнах и обърнах отдолу, разбрах- 45-ти номер са. Взех ги, отделих се настрана, събух се и ги обух - залепнаха. Чистак-бърсак. И сега тук беше критичния момент. питам аз продавача, един малко мърляв, въздебел брат от римско потекло:
-Колко искаш бре?
Той ме погледна и със спокоен глас отсече - 6 лв.
Аз тогава реших да играя ВаБанк и му викам.
-Беш лева, стискаме си ръцете и ти правя сефте берекет.
Той ме погледен и каза - Арно. И после се провикна:
- Жена, я дай на този аркадаш една торбичка, при което булята му извади една кесийка и новите цинтарки потънаха в нея..........................
Та, така. Петък е.......Битак е.........
Прикачени картинки
File Type: jpg P1100144.jpg (215.6 КБ, видяно 23 пъти)
File Type: jpg P1100145.jpg (213.1 КБ, видяно 22 пъти)
Стар Вчера, 10:42 AM   #12
radko
Редник

Регистриран: Jun 2017
Възраст: 48
Стандартно

има ли жълти павета около тебе. да тракаш със новите цинтарки
честито
radko is offline   Отговори с цитат
Стар Вчера, 10:51 AM   #13
svs
...............

svs's Avatar

Регистриран: Nov 2005
Възраст: 51
Стандартно

На площад "Цар Асен I" в Търново паветата са червени ....
Стар Вчера, 10:57 AM   #14
Милен
Капитан

Милен's Avatar

Регистриран: Oct 2009
Възраст: 53
Стандартно

Честито. Нямат цинти. Такива даваха на шофьорите,че да не се парзалят педалите...имам в предвид газ,спирачка, амбриаж...
Милен is offline   Отговори с цитат
Стар Вчера, 11:19 AM   #15
Милен
Капитан

Милен's Avatar

Стандартно

А...да добавя, това вьрви задьлжително с гети, които пьк са лява и дясна. Разликата е в кукичката отвьтре на гетите, която пьк се закача на вьрзалката на цинтарките /които се омотават около обувката/. Сигурен сьм, че знаете, ама да кажа...

Една задачка с понижена трудност - що е то?
Прикачени картинки
File Type: jpg IMG_20170930_103725_edit1_edit_edit.jpg (162.7 КБ, видяно 13 пъти)
File Type: jpg IMG_20170930_103725.jpg (297.0 КБ, видяно 16 пъти)
File Type: jpg IMG_20170930_103619.jpg (294.4 КБ, видяно 21 пъти)
Стар Вчера, 11:31 AM   #16
eger
Фелдмаршал

eger's Avatar

Стандартно

Цитат:
Милен написа Виж мнение
А...да добавя, това вьрви задьлжително с гети, които пьк са лява и дясна. Разликата е в кукичката отвьтре на гетите, която пьк се закача на вьрзалката на цинтарките /които се омотават около обувката/. Сигурен сьм, че знаете, ама да кажа...

Една задачка с понижена трудност - що е то?
Не е ли за гипс?

Спасибо на хлеб не намажешь и в стакан не нальешь!
eger is offline   Отговори с цитат
Стар Вчера, 12:44 PM   #17
Милен
Капитан

Милен's Avatar

Стандартно

Ножиците за гипс са специални, с по-различна конструкция. Тази при нужда също би срязала гипс /вероятно/, защото челюстите са много здрави. На тази ножица предназначението е друго, също и начина на рязане е специфичен /затова спомагат зъбите от едната страна/.
Стар Вчера, 04:20 PM   #18
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Това май е ножица за разрязване на дрехи при оказване първа помощ, но не съм сигурен напълно.
Стар Вчера, 05:11 PM   #19
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Ето ги. Станаха 3 чифта
При положение, че големи номера от 45 нагоре излизат трудно, всеки един такъв чифт е безценен.
Намазани и натъкмени. Друг е въпроса, дали изобщо вече ще се използват. Но да има
Прикачени картинки
File Type: jpg P1100146.JPG (75.7 КБ, видяно 10 пъти)
File Type: jpg P1100147.JPG (75.6 КБ, видяно 11 пъти)
Стар Вчера, 05:12 PM   #20
Милен
Капитан

Милен's Avatar

Стандартно

Точно. Ножица за рязане на дрехи, обувки /ботуши/, ремъци и пр., с които са облечени ранените. Поради факта, че вследствие на раната /фрактурата/, мястото се подува, ножицата не винаги има място да се подпъхне вертикално. Затова се налага пъхване и рязане, като се държи хоризонтално та тогава зъбите спомагат да няма"дъвкане" на материята, а да си реже...
Отговор

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане