Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > История > Обща История

Обща История От неолита до сега

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 18-09-13, 02:07 PM   #1
husit
Генерал от пехотата

husit's Avatar

Регистриран: Oct 2007
Възраст: 65
Стандартно Военна клетва

Станишники,
може ли някой да пусне текста на военната клетва преди 09.ІХ.1944 г.? И още един въпрос: клетвата от ПСВ различава ли се от тази през ВСВ?
husit is offline   Отговори с цитат
Стар 18-09-13, 03:24 PM   #2
husit
Генерал от пехотата

husit's Avatar

Стандартно

Впрочем ето какво успях да намеря с помощта на Сайлънта:
Обещавам се и се кълна в името на Всемогъщия Бог, че аз, който съм повикан в редовете на войските на Българското Царство, ще слугувам честно и вeрно на Негово Величество Българския Цар и Отечеството и като изпълнявам точно и безпрекословно всичките му заповеди нема да пожаля живота си както в мирно време за запазвание реда и законите на страната, тъй и във време на война против враговете на моето Отечество. Въ свидетелство на което целувам кръста и думите на Светото Евангелие. Амин. Заклех се!
Стар 18-09-13, 04:38 PM   #3
Borko
Майор

Borko's Avatar

Регистриран: Apr 2008
Възраст: 49
Стандартно

Хуси имам я тази от преди 9 септември1944,като се прибера довечера ще я снимам и кача....
Borko is offline   Отговори с цитат
Стар 18-09-13, 07:48 PM   #4
husit
Генерал от пехотата

husit's Avatar

Стандартно

Благодарско Борка
Стар 19-09-13, 09:27 AM   #5
Borko
Майор

Borko's Avatar

Стандартно

Извинявам се за закъснението....Те тва е....
Прикачени картинки
File Type: jpg P9190647.JPG (149.2 КБ, видяно 83 пъти)
Стар 19-09-13, 12:04 PM   #6
husit
Генерал от пехотата

husit's Avatar

Стандартно

Благодаря Борка, а разполагаш ли с информация този текст от коя година е?
Стар 20-09-13, 09:52 AM   #7
Borko
Майор

Borko's Avatar

Стандартно

Хуси по времето на цар Борис III..... ще да е, неоткривам година някяква ! Ето ....
Прикачени картинки
File Type: jpg P9200657.JPG (80.9 КБ, видяно 56 пъти)
Стар 07-12-13, 06:46 PM   #8
Haidut
Редник

Регистриран: Mar 2012
Възраст: 35
Стандартно

Клетвата ми хареса много. Благодаря ви за информацията.
Haidut is offline   Отговори с цитат
Стар 11-12-13, 09:56 AM   #9
танкиста от Харков
Генерал-майор

танкиста от Харков's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Стандартно

За мюсюлманите и евреите живеещи в княжеството и по-късно в царството още след Освобождението е съставена специална клетва съобразена с техните религии! Така въпреки, че служат в нашата войска, те се кълнат в техния бог да защитават Родината ни!
В Румелия, до 1885 г., също има клетва на румелийската милиция!
Имах ги някъде, ама не ги намирам, че да ги пусна!

Стар 11-12-13, 01:19 PM   #10
Haidut
Редник

Стандартно

Цитат:
танкиста от Харков написа Виж мнение
За мюсюлманите и евреите живеещи в княжеството и по-късно в царството още след Освобождението е съставена специална клетва съобразена с техните религии! Така въпреки, че служат в нашата войска, те се кълнат в техния бог да защитават Родината ни!

Добре са го измислили.
Стар 11-12-13, 01:38 PM   #11
husit
Генерал от пехотата

husit's Avatar

Стандартно

Цитат:
танкиста от Харков написа Виж мнение

виждал съм архивни кадри от клетва в армията на Росийската Империя......там един до друг мирно съжителстват православен поп, кюре, молла и равин - според религията, преобладаваща или съставляваща в целия полк............може би и у нас да е било така, както казва танкиста
Стар 12-12-13, 01:09 PM   #12
Haidut
Редник

Стандартно

До колкото съм чувал някога не са вземали мисиолмани в армията ни. Мисля до времето на 1-та световна. Някой знае ли нещо по въпроса ?
Стар 12-12-13, 02:34 PM   #13
Sturmpionier
Генерал-майор

Sturmpionier's Avatar

Стандартно

Цитат:
Haidut написа Виж мнение
До колкото съм чувал някога не са вземали мисиолмани в армията ни. Мисля до времето на 1-та световна. Някой знае ли нещо по въпроса ?
До ПСВ мюсюлманите са имали право да се откупват от военна служба. Това е логично, доколкото за основен противник се е считала именно Османската империя. Но по време на Голямата война, предвид постоянната необходимост от жива сила, служат масово в армията. С мюсюлмани са окомплековани 4-а пд, както и Планинската дивизия. Етнически турци и българи мюсюлмани служат в българската армия и през Втората световна война.

Последна редакция от Sturmpionier : 12-12-13 в 02:37 PM.
Sturmpionier is online now   Отговори с цитат
Стар 12-12-13, 08:51 PM   #14
deian
Moderator

deian's Avatar

Регистриран: Dec 2009
Възраст: 45
Стандартно

[quote=Sturmpionier;174710]До ПСВ мюсюлманите са имали право да се откупват от военна служба.

Щурми, можеш ли да посочиш някакви документи които да аргументират това твърдение? Снимал съм много войнишки паметници на мобилизирани български бойци от райони със смесено население с много мюсюлмански имена на тях, загинали в Балканските войни /в с.Садово-Сунгурларско, например-10-15%/. Мобилизацията е била тотална и никой не ги е питал от каква вяра са. Който не е слушал-военната полиция го е "вкарвала в пътя". Списъците на полковете недвусмислено доказват разнородността на войската в етническо и религиозно отношение естествено с огромно преобладаване на православни българи. М/у другото не знам за случаи на масови дезертирания на "друговерци" при турците, знам за обратното при Одрин например /турски войници от български произход бягат при наще редовно и носят сведения/. Напротив, известни са доста случаи на доброволци българо-мохамедани, дори се сещам за цитат отнякъде на такъв доброволец, за съжаление не помня кой: "Мюсюлманин съм, но Родината ми е България. Ако е рекъл Аллах за нея да се мре-ще се мре!". Колкото до "откупуването" имало е такъв закон-ако може някой да го цитира ще е интересно. Но не е бил само за мюсюлманите, а е имало опции за всички, но при много сложни условия /не е ставало само с пари, или е ставало с много, ама много пари/. Например един мой пра-чичо единствен оцелява от семейството и продължава рода-не е мобилизиран през ПСВ, защото е на 17 год, "охтичав"/с туберкулоза/ и е откупен след като майка му продава ниви и след като семейството загубва 6 други мъже в ПСВ и в Балканските войни-четиримата му братя, баща му и чичо му. Страшна касапница! Интересното е, че по-късно човекът оздравява, участва в първата фаза на ВСВ и жив и здрав се прибира. Ето и една снимка от ПСВ-молебен преди бой. Бойците се молят с характерния православен жест, но щом в ляво от свещеника има ходжа, явно в строя има и мюсюлмани /не знам много подробности за снимката/. При всички положения не е било масово-за полкови свещеник знаем, но за полкови ходжа... По скоро към молебена се е присъединявал местният ходжа и не е имало проблем в това отношение-хората сякаш тогава по-са се разбирали от сега. Поздрави!
Прикачени картинки
File Type: jpg 3319.jpg (214.9 КБ, видяно 45 пъти)

Последна редакция от deian : 12-12-13 в 09:15 PM.
deian is offline   Отговори с цитат
Стар 12-12-13, 11:13 PM   #15
Parabellum
Инквизитор

Parabellum's Avatar

Стандартно

Войници-турци от 18ЕПП на обучение „На колене за стрелба” под командването на Петър Пиперов при Гевгели на 20.05.1916г.

Стар 13-12-13, 10:01 AM   #16
gzo
Полковник

gzo's Avatar

Регистриран: Jan 2008
Стандартно

В този контекст да задам въпроса: Знаите ли в кои части е било немислимо да служат турци и пр. друговерци ?
gzo is offline   Отговори с цитат
Стар 13-12-13, 12:45 PM   #17
husit
Генерал от пехотата

husit's Avatar

Стандартно

Приятели, темата, която пуснах беше за текста на военната клетва, а не кой от коя религия е полагал или не клетва.............благодаря на всички за интересната информация, която получих, но все-пак това е извън първоначалната ми тема..........
Стар 14-12-13, 05:56 AM   #18
mitio-minchev
Капитан

mitio-minchev's Avatar

Регистриран: Jan 2007
Възраст: 64
Стандартно

От всичко написано до сега, само едно не разбрах, сега кой полага военна клетва? Само тези които служат в армията, а останалите? Един 20 годишен млад човек има ли някакви отговорности за защита на Родината?
mitio-minchev is offline   Отговори с цитат
Стар 26-12-13, 05:18 PM   #19
Parabellum
Инквизитор

Parabellum's Avatar

Стандартно

И такава книжка имало
С клетвата и всичките му там салтанати.
Прикачени картинки
File Type: jpg voinishka-kletva.jpg (159.2 КБ, видяно 49 пъти)
Стар 26-12-13, 07:20 PM   #20
husit
Генерал от пехотата

husit's Avatar

Стандартно

Пара, можеш ли да я сканираш ако е в малък обем или поне по-интересните моменти в книжката?
Отговор

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане