Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > История > Единъ Заветъ

Единъ Заветъ Мястото за дискусии относно Българската История

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 04-02-13, 07:27 PM   #21
Essaul
Подполковник

Essaul's Avatar

Регистриран: Feb 2009
Стандартно

Сега, нека всеки да тълкува този документ на времето както пожелае....аз го притежавам , като съответно реших да го споделя с Вас...

За мен лично, тази история--с играчките-бомби , не е мит , а нещо което се е случвало или случило-т.е е Исторически Факт , необходим от по-подробно и взискателно изследване(респ изучаване) за да се добие неоспорим доказателствен материал...За съжаление, по стар Нашенски обичай работата в Архивите е отвратително бюрократична, така че изучаването докрай на темата ще отнеме доста време....
Стар 28-11-14, 04:54 PM   #22
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Стандартно

Да извадя темата от праха.
Документа е от ЦВА!
Прикачени картинки
File Type: jpg 726736-l.jpg (79.0 КБ, видяно 59 пъти)
Стар 28-11-14, 05:51 PM   #23
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Цитат:
Nick написа Виж мнение
"Пуснати са били..." Звучи като чуто през няколко източника. Виждал съм официални военни доклади и за НЛО. Все още не вярвам в марсианци.
Там е тя!
Има скица на пътя на самолетите, има обезвредени бол бомби негръмнали и пуснати от тях, една играчка за цяр няма нито пък спомени на оцелели и осакатени деца.
Стар 28-11-14, 07:24 PM   #24
Todor Popov
Цивилен

Регистриран: Nov 2014
Възраст: 45
Стандартно

Доста отдавна,в детските ми години баща ми ме заведе в музея на революционната бдителност(или нещо такова беше)помня,че се намираше на ул."Лавеле"
в София.Там имаше доста интересни неща и ми се струва че между тях имаше такива писалки спускани от Летящите крепости.Имаше също и разузнавателни балони ,както и пленени вещи и оръжия от диверсанти навлезли в наша територия и заловени от граничарите.Имаше ампули с отрова с които са искали да тровят водоемите,а също и портативни лампови радиостанции таиници и какво ли още не.Това съм го виждал там преди около 30 години.Бил съм на около 10.Сега съм на 42.Някой ако си спомня този музей,и дали е имало такива "играчки"там нека да напише.Предполагам че музея вече го няма.а експонатите кой ли знае къде са.
Todor Popov is offline   Отговори с цитат
Стар 28-11-14, 07:40 PM   #25
Todor Popov
Цивилен

Регистриран: Nov 2014
Възраст: 45
Стандартно

ИМЕННО....Аз за това написах поста си тука.Някой ако е бил преди мен в този музей или пък след мен,но има ясни спомени да каже нещо по въпроса.Поздрави и лека вечер.
Todor Popov is offline   Отговори с цитат
Стар 28-11-14, 08:05 PM   #26
Опълченец
Подполковник

Опълченец's Avatar

Стандартно

Има го и в спомените, по старите хора в нашия край а и баба ми са ми разказвали още като дете за такива играчки бомби .
Опълченец is offline   Отговори с цитат
Стар 28-11-14, 08:34 PM   #27
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

А защо няма нито една запазена такава играчка у нас?
Поне една а?
За сметка на това чат-пат още излизат бомби от бомбардировките.
Също така се замислете, такива осакатени деца каква хубава пропаганда биха били за комунистическата диктатура у нас през периода 46-89-та година.
Тъкмо хубав повод за война срещу Империализма.
Обаче нищо!
Даже една "химикалка" няма за цяр.
Стар 29-11-14, 12:51 AM   #28
Ханко Брат
Щирлиц

Ханко Брат's Avatar

Регистриран: Aug 2006
Възраст: 29
Стандартно

На мен са ми разказвали за тези играчки-бомби и химикалки-бомби и честно казано, не се бях замислял дали има доказателство за тях изобщо. Дядо ми неведнъж е повдигал въпроса, но винаги като факт, който нито той е проверявал, нито пък да е виждал за какво става дума. Малко ми звучи като дъвките с наркотици.
Стар 29-11-14, 08:33 AM   #29
pereto
Генерал-майор

pereto's Avatar

Възраст: 43
Стандартно

нямам конкретна информация за бомби играчки, но баба ми, която през 1944 е била на 14 години ги е споменавала бегло.
Но тя ми е разказвала за 2 вида други гадости правени от Съюзнически самолети по нашия край - централния Балкан.
едното е биологична война - варели пълни с малки пеперуди падали и малко преди земята се разпуквали и пеперудите литвали. Даже ми показа набедените насекоми- в градината край Трявна посочи и малките пъпки на каквидите на гадините по клонките на сливовите дървета, това стана през 1989г. аз бях на 14 години.
Второто пък е единичен случай...процесия на погребение съюзнически самолет се снижава и хвърля празен варел върху хората за да ги паникьоса...Успели са.

Сега баба ми вече не е жива и не мога да я попитам пак дали лично го е видяла или са и го разказвали. Всеки случай съвсем лично ми каза как при завиването на сирените ги извеждали от училище в поляните край Боженци и чували грохота на самолетите летящи високо, на ята, "като скакалци". А когато наведели глава към земята се е усещало - тя тръпптела и чували далечните тътени на взривовете. Идея си нямам как е възможно...Но тя така твърдеше.
Но сигурно баба ми е правила комунистическа пропаганда...нищо че ги мразеше и в кръвта си....съсипали бяха живота на баща и- дребен земеделец с мижави 30 декара овощни дръвчета, бяха му взели всичко, бяха разсипали дядо ми - да се тъче на собствен стан е особенно голямо "частно" предприятие и т.н.
Както и да е - Бог да я прости беше невероятно добър и всеотдаен човек! Дано успее да прости и на всички изроди независимо от коя страна на стената, политиката или партия са били....

Последна редакция от pereto : 29-11-14 в 08:35 AM.
pereto is offline   Отговори с цитат
Стар 29-11-14, 10:01 AM   #30
Last roman
PRAEFECTUS URBI

Last roman's Avatar

Регистриран: Jun 2006
Възраст: 36
Стандартно

баща ми също ми е разказвал за тези играчки бомби. В общи линии из нета това намерих:
https://www.stormfront.org/forum/t583091/
Ако инфото е вярно, честно казано си имаме работа с типичен държавен тероризъм.
Стар 29-11-14, 03:58 PM   #31
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

И аз съм убеден, че не е имало такива "играчки-бомби". Документът е автентичен, но не доказва нищо. В хаоса след бомбардировките може всякакви слухове да са попаднали.

Колкото до празните варели, имам огромно подозрение, че става въпрос за допълнителни резервоари за гориво! При бой, при забелязване на противник, при технически проблеми или други причини, допълнителните резервоари са били моментално изхвърляни. И то си е точно това, празен варел, който пада от самолетите. Едвали са целили специално процесията с него, това нещо се превърта като лудо из въздуха, за дори относително точен удар трябва самолетът да пикира изключително ниско над целта. А в такъв случай може просто да стреля, далеч по-ефикасно.
Стар 29-11-14, 06:57 PM   #32
Милен
Капитан

Милен's Avatar

Регистриран: Oct 2009
Възраст: 53
Стандартно

Този Музей на революционната бдителност не е ли сегашният Музей на МВР ?

Има си и литературно произведение по въпроса - романът "Воля".
Милен is offline   Отговори с цитат
Стар 29-11-14, 07:32 PM   #33
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Цитат:
Милен написа Виж мнение

Има си и литературно произведение по въпроса - романът "Воля".
Този роман съм го чел навремето минимум 6 пъти. За бомбата се споменава в началото-основно е наблегнато на волята на Зарко, който иска отново да рисува без китки.
Сега като се замисля, как пък точно и и двете му китки бяха разкъсани от бомбата-играчка, която поставя на бюрото на баща си? Бомбата е описана много странно. Действието се развива февруари-март 45-та и как близо година след последните бомбардировки, Зарко я намира, след като няма полети над БГ.
Самата книга е събирателен образ на няколко сакати хора.
Стар 30-11-14, 09:11 AM   #34
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Нещо във връзка с темата, което пък от своя страна ме кара да задам следния въпрос:
А над Германия хвърляни ли са играчки-бомби?

http://www.vesti.bg/sviat/evropa/20-...-bomba-6028245
Стар 30-11-14, 05:13 PM   #35
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Точно!
Значи над България хвърлят, а над Германия ни следа!
А относно Дрезден - без думи! Там загиват повече хора от Хирошима.
Стар 30-11-14, 05:29 PM   #36
thorn
Майор

thorn's Avatar

Регистриран: Mar 2006
Стандартно

Дрезден не е бил мирен град без военна промишленост, имало е доста военни заводи, включително важни. И важен жп възел. При това, броят на жертвите е преувеличен. Дори в Германия това не е била най-тежката бомбардировка. А най страшната по брой жертви, далеч надхвърляща и Хирошима и Нагасаки е мартенската бомбардировка на Токио.
thorn is offline   Отговори с цитат
Стар 30-11-14, 05:45 PM   #37
gzo
Полковник

gzo's Avatar

Регистриран: Jan 2008
Стандартно

В един от броевете на Дъга си спомням, че имаше цяла страница със снимки от експонати от витрините на музея на бдителността. Зрителната ми памет ми подсказва, че наред с показаните шмайзери, бухалки, лични вещи тайници и др. имаше и една кукличка с рокля ?! Дали обаче и тя беше тайник или е била грмяща не се сещам. Нека който се сеща за какво говоря провери, че моите броеве отдавна си заминаха...
gzo is offline   Отговори с цитат
Стар 30-11-14, 05:56 PM   #38
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

В кой брой е била статията?

http://razkazivkartinki.com/
Стар 30-11-14, 06:02 PM   #39
gzo
Полковник

gzo's Avatar

Регистриран: Jan 2008
Стандартно

да не мислиш, че понмя броя и няма да го кажа веднага. Просто се сетих защото скоро си говорехме за същия музей с Чаков и баш за въпросния брой на Дъга. Имаше и снимка с граничари и джипка (май беше от американските доставки). Това е всичко което помня.
gzo is offline   Отговори с цитат
Стар 30-11-14, 06:10 PM   #40
thorn
Майор

thorn's Avatar

Регистриран: Mar 2006
Стандартно

Ник, войната не е била очевидно загубена. По това време съюзниците едва са се оправили от шамара в Ардените и точно са водели кръвопролитни боеве за щурма на линията Зигфрид и пресичането на Рейн. Модел капитулира чак през април. В Италия настъплението е буксувало около Болоня. Руснаците с безброй жертви настъпват в източна Прусия и в Силезия. Германците следващия месец дори провеждат мащабно настъпление в Унгария.
thorn is offline   Отговори с цитат
Отговор

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане