Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > История > Единъ Заветъ

Единъ Заветъ Мястото за дискусии относно Българската История

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 21-11-12, 05:56 PM   #1
Parabellum
Administrator

Регистриран: Jul 2005
Стандартно Играчките-бомби през ВСВ в България

Навремето във форума на сп.Криле дискутирахме надълго и широко т.нар. бомби-играчки.
В хода на дискусията се установи, че няма запазена нито една такава играчка, дори снимка.
Единствен Румен Руменин в неговата книга "Летящи крепости над България" споменава за два -три случая и толкова.
Темата е супер интересна и до този момент няма ясно мнение как представляват и изглеждат тези играчки.Дори снимки от тогавашни БГ издания няма.
Ако са хвърляни с хиляди както твърдеше комунистическата историография, то къде са те?
Веднага изниква и втори въпрос:
Защо жертвите са толкова малко-аз знам за няколко случая
Даже се издигнаха хипотези,че тези бомби-играчки са пускани от партизанските отряди.Възможно ли да е така?
Колко грама експлозив трябват в една писалка за да може тя да ти откъсне ръката?
Въпросите са много.
Стар 21-11-12, 07:26 PM   #2
deian
Moderator

deian's Avatar

Регистриран: Dec 2009
Възраст: 45
Стандартно

Случаите никак не са били малко /щом на случайна страница за прадядото на колегата се мъдри такъв-правете си изводи/, а и да беше дори един случай /а не е / пак е много долно!... И снимки съм виждал, но не помня вече къде /имаше и в музеи-писалки, куклички, запалки, консерви-сега пък някой ще каже, че комунистите са ги направили за да си допълнят експозицията в музея/. А партизанските отряди, ако си нямат друга работа и разполагат с такава финна технология в гората /или с парашути им ги пращат отдалеч/ може и да са слизали в градове и села, за да хвърлят "сюрпризите". Майната и на комунистическата и антикомунистическата пропаганда-хората от онова време си спомнят за капаните-бомби. Ясно е, че не се били с хиляди, но страхът който са налагали е карал всяка захвърлена лъскава вещ на тротоара след бомбардировка на съюзниците да всява паника. Колкото до количеството експлозив-достатъчно е било да откъсне пръсти или китка, а ако попадне в очите шрапнел-слепота и посттравматичен енцефалит и смърт /случаят по-горе вероятно е такъв/. Гадна работа... Но да не спамим темата.
Стар 21-11-12, 07:39 PM   #3
Parabellum
Administrator

Стандартно

Ето я новата тема.
Та директно на въпроса.
Ако си спомняш къде и в кой музей си виждал въпросните играчки. Ще направя опит да ги издиря и прегледам.
Стар 21-11-12, 08:18 PM   #4
Parabellum
Administrator

Стандартно

Не става въпрос дали вярват или не.
На мен ми е интересно, кога за първи път се споменава това.
Някой виждал ли е такъв човек пострадал от такава машина?
Ако въпросният човек е бил дете тогава и адската машина му е откъснала пръстите на ръката, напълно е възможно той да е жив днес.
Стар 21-11-12, 08:30 PM   #5
svs
...............

svs's Avatar

Регистриран: Nov 2005
Възраст: 51
Стандартно

навремето имаше и книга - "Воля" http://chitanka.info/text/15964 в която се описва подобна играчка и деиствието и.

два варианта - елементи от изстрели и детонатори ,или единични самоделки от полкови майстори и хвърлени от летец .
Като се знае за бомбите със закъснение, и как се разпространява една мълва, то е лесно обяснима и "славата" на подобни "играчки" ..... ама пък какъв късмет е да намериш подобна , хвърлена от 2-3 000 метра .... да кажем при примерна бройка от 100 ръчно изработени.

ако в музея на революционната движение - демек на МВР няма, значи няма.
Стар 21-11-12, 08:30 PM   #6
Parabellum
Administrator

Стандартно

Въпросната книга съм я чел много пъти.
Инцидента с Главният герой Зарко става през 1945 година. Последното влитане на Англо-американската авиация над България е през август 1944 година.
Въпросите са много, а отговори няма..........
Стар 21-11-12, 08:41 PM   #7
svs
...............

svs's Avatar

Регистриран: Nov 2005
Възраст: 51
Стандартно

навремето и аз , при първо посещение на глинена кариера бях омагьосан от блестящите медни тръбички с кабел ... даже помъкнах незабелязано една връзка, докато дядо не ми стопли врата с един шамар ...

... да кажем един дистанционен взривател от снаряд на ПВО , които е с часовников механизъм , дистанционни скали и прилича на пумпал с дългата опашка напълнена с тетрил ... бронзов корпус . ами ето ти играчка по фантазиите на едно дете, което само си измисля с кое как се играе ...

.... или пък алуминиева пръчка - тръбичка с размери на писалка - а то си е несработила запалка за граната - в очите на едно 4-5 годишно дете си е писалка, която някои е взел е тя е гръмнала ...

или куршум от типа МДЗ , случайно не сработил при зенитния обстрел .... еи ти парче лъскав метал, които е гръмнал при вземане в ръка ...

друг е въпроса какво прави там - но има каталози, по които да се провери за подобните устройства ползвани и от двете страни
Стар 21-11-12, 09:23 PM   #8
Parabellum
Administrator

Стандартно

Също така предлагам да се провери маршрута на влитанията на Англо-американската авиация у нас и да го съпоставим с инцидентите които знаем.Да видим в кое село са гръмнали тези играчки и дали от там са влетели самолети.
Стар 21-11-12, 09:53 PM   #9
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Историята за играчките бомби е много популярна. За тях се говори много в Германия, то всъщност каквото става тук е силно умалено копие на ставащото там. В крайна сметка в един от най-големите форуми за авиационна история правиха дисекция на цялата афера и се оказва, че реално в Германия не са намирани такива. Пропагандата е плашила хората понякога с такива, но реално не е имало. За там не са правили, та за тук ли! Единствената история от тук, която води до надежден източник, пряк очевидец, в крайна сметка се оказва меко казано съмнително. Дете намира хвърлено от самолет... нещо като длето. Лъскаво, продълговато. Нещо го млати и онова гръмва. Очевидецът е също дете /тогава/. То е повече от ясно, че е било някакъв вид боеприпас.
Стар 21-11-12, 10:14 PM   #10
Parabellum
Administrator

Стандартно

Цитат:
Nick написа Виж мнение
Имаш ли ЕГН-тата на очевидците?
Кой знае?
Авиацията ми е страст, хоби, живот.
Стар 21-11-12, 10:23 PM   #11
Parabellum
Administrator

Стандартно

Цитат:
Nick написа Виж мнение
На мен пък - играчките-бомби. Нали съм в Америка, та и аз съм злодей.
Майтапа на страна, смея да твърдя, че притежавам един от най-добрите архиви и книги в БГ на тема авиация
Това, че не пиша в оръжейните форуми за самальоти не значи ,че не са ми в "кръвта".
Стар 21-11-12, 10:28 PM   #12
deian
Moderator

deian's Avatar

Регистриран: Dec 2009
Стандартно

Брей, открихме идеалното психо-оръжие! Нещо го няма /особено ако сме убедени, че го няма/ , а резултатът от "наличието му" е налице-паника сред аборигените и машинации на пропагандата...

Последна редакция от deian : 21-11-12 в 10:31 PM.
deian is offline   Отговори с цитат
Стар 21-11-12, 10:30 PM   #13
Parabellum
Administrator

Стандартно

Цитат:
deian написа Виж мнение
Брей, открихме идеалното психо-оръжие! Нещо го няма /особено ако сме убедени, че го няма/ , а резултатът от "наличието му" е налице-паника в аборигените и машинации на пропагандата...
Знаеш ли, колкото и парадоксално да ти звучи, ние в Криле стигнахме до същият извод.Кептъна може да потвърди.
Аз пак повтарям темата е интересна и нека с общи усилия да съберем фатите и документите-доколкото ги има
Стар 22-11-12, 03:29 PM   #14
танкиста от Харков
Генерал-майор

танкиста от Харков's Avatar

Стандартно

И на мен ми се струва, че играчките -бомбички са продукт на пропагандна кампания, започната вероятно в Германия, за настройване на населението и войската срещу лошите американци. Така е донесена на наша територия покрай бомбардировките 43-44 г. и после е послужила удачно за нова антиамериканска пропаганда след 9.9.44 г.!
Спомням си тази книга - Воля, която се разглеждаше задължително в началното училище. И се четеше на глас и се сополивихме в клас, колко е страдало нашето момче, останало без ръце!
Ако има истина в случката и аз предполагам, че момчето е намерило някакъв неизбухнал ПВО-снаряд или детонатор откъртен от някой снаряд или бомба и той е направил белята.
Ако такъв тип бомбички са били запазени, то те вероятно са били изложени в бившия Музей на революционното движение! Той се намираше на Царя, близо до пл. Народно събрание срещу руската църква. Сега сградата я събориха и на нейно място има някакъв билдинг. Гледал съм музея много пъти, но нямам спомен да е имало такива бомбички! Ма може и да съм пропуснал, щото гледах все парабелите и оръдието на поп Андрей!

Стар 22-11-12, 04:36 PM   #15
Абориген
Подпоручик

Абориген's Avatar

Регистриран: Nov 2009
Стандартно

За основа на пропагандата,по всяка вероятност са британските химически детонатори "time pencil",които опаковани по десет в кутия много приличат на писалки,такива има много намерени от германците....както казват не цаца,а кит.

Последна редакция от Абориген : 23-11-12 в 02:40 PM.
Абориген is offline   Отговори с цитат
Стар 24-11-12, 10:24 AM   #16
Dibo
Поручик

Възраст: 39
Стандартно

Това вече сме го нищили тук:
http://forum.boinaslava.net/showthre...943-1944/page7

и тук:

http://www.airgroup2000.com/forum/vi...c.php?t=227611
Dibo is offline   Отговори с цитат
Стар 04-02-13, 05:27 PM   #17
Essaul
Подполковник

Essaul's Avatar

Регистриран: Feb 2009
Стандартно

Нищили, нищили, и недоразнищили.....Това ми звучи като "Клан-Клан,недоклан," ...или "Клан-Клан,ку-клукс-клан"....хахахахаххахахаvb:lo l1

Как , нито един от участиците не извади поне един документ , поне едно доказателство от периода?!? Всеки пише-маже, генерализира и туй то....Ето затова не обичам да влизам в дискусии, защото попрочели нещо, подочули това онова...собрали една-две униформички и стават веднага Специалисти....Без лоши чувства де!))))

Ето нещо конкретно от мен....
Моля обърнете внимание на точка номер 8!

Пс--Датата е видна от всички, така ,че и дума не може да става за "Комунистическа пропаганда"--Както се беше изразил един Уважаван от мен , съфорумец...;-)))
Стар 04-02-13, 05:43 PM   #18
Essaul
Подполковник

Essaul's Avatar

Регистриран: Feb 2009
Стандартно

Цитат:
Nick написа Виж мнение
Разбира се, тази пропагандна листовка доказва 100% наличието на играчки-бомби, пуснати от коварният противник. Я раздуй нещо за табакерите, книжата и парите (особено парите!), които избухват при допиръ съ техъ.

Избухващи пари! Това и в банките го няма, само пускат боя...
На мен лично ми е разказвал един възрастен човек, за кибритите....правили са ги(Англо-Американците)с обикновен механизъм по подобие на Запалката "ДВМ"...с най-обикновен Капсул и малък бризантен заряд от десетина грама взривно в-во. При избутване на т.нар "чекмедженце"(т.нар. от мен , за по-образно описание) се освобождава плочката с жило и отмятайки се , се удря върху капсула....съответно се инициира експлозия, достатъчна да откъсне пръстите на възрастен човек или ръчичките на детенце до китките.....

Честно казано , съм чувал само за Кибритените кутийки и за Писалки...да други подобни предмети , нямам нито информация , нито представа......
Стар 04-02-13, 06:16 PM   #19
Parabellum
Administrator

Стандартно

Мето, през Май 43-та Противникът още не е припарвал над България.
първото нахлуване от 178 Б-24 е на 1 август 43-та. Тогава минават и заминават за Плоещ където са буквално разпиляни от ПВО-то.
На връщане и ние откриваме своята сметка.
Определено листовката е с някаква цел писана.
Има ли нещо подобно от януари, март 44-та?
Стар 04-02-13, 06:36 PM   #20
колобърът
Бай Змей

колобърът's Avatar

Регистриран: May 2006
Възраст: 47
Стандартно

Моят дядо който вече не е между живите разказваше, че негови войници пострадали от намерени часовници разхвърляни от сърбите.

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане