Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > История > Единъ Заветъ

Единъ Заветъ Мястото за дискусии относно Българската История

Темата заключена

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 09-07-10, 08:40 AM   #21
Абориген
Подпоручик

Абориген's Avatar

Регистриран: Nov 2009
Възраст: 45
Стандартно

Радвам се ,че сме имали толкова "ербап" граничари,за петолъчката специално за мен няма проблем,в онези времена тя е "замествала кръста".Съгласен съм,че кръвта вода не става и загиналите в бой заслужават поне уважение,а колкото до плановете на мокик Балкан,те никога няма да напуснат територията на България.

п.с.За бъдещите нарушители на Българската граница-Готов съм без бой да предоставя копие на пълната конструктивна документация на мокика но не гарантирам за съвременните граничари.

Последна редакция от Абориген : 09-07-10 в 08:59 AM.
Абориген is offline  
Стар 09-07-10, 08:43 AM   #22
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Стандартно

ГЗО, ние пък /една група български ветерани, патриоти, общественици/ поставихме паметна плоча на капитан Герхард Венгел, български герой, немски летец, загинал през 1944 г. в неравен бой с нарушители на въздушните ни граници, тръгнали да убиват и разрушават. Убит защита на столицата на България, в защита на самите българи. И ако мога да кажа в цитирания стил, "Кои бяха там: Различни хора, служили в ВъздушниВойски (и не само). Ветерани и легенди на ВВ. До тук добре, напълно е възможно да се случи някога, някъде да се съберат подобни хора. Но без да греят прожектори и да снимат камери, както и без да е спусната заповед от командването или поръка от централата, това мероприятие уважиха и още: депутат, кметове, граждани, военният аташе на Федерална република Германия. Ей така, по желание и без изгода!"

Аз, като един от организаторите заявявам, че май сме проявили недалновидност, като не сме сложили една малка свастика отгоре? Значението й може да се търси единствено като: малката свастика от войнишките кепета, с които е служил убитият герой и неговите бойни другари, ранени в същия бой за защита на България.......

Ако има някакъв анархизъм то вероято е при четенето между редовете и в отъждествяването на свастиката едиствено като нацистки символ. Аз като човек който от доста години се занимава с търсенето на значението в символите мога да ти кажа, че нито един символ не се приема единозначно от всички хора по земята. Ако не си запознат то знай, че свастиката съвем не е само и едиствено грозен (ръбат) нацистки символ. Свастиката е и символ на добрия късмет и е любим и широко използван знак в цяла Азия. Още от края на ПСВ е била символ на Финландските ВВС, които героично се отбраняват срещу вражеската агресия на терористичния СССР с неговите танкове, които нападат Финландия, както и емблема на пехотен полк в американската армия през ПСВ. Намира се по амулети, украси, идоли и т.н. по българските земи от най-древни времена.

Та такааа..... леко плагиатствах, като промених 1-2 ключови думички и какво се оказа.... със същата свежа аргументация, може да боднем тук-таме по някоя свастика? Дали в Германия като сложат някоя възпоменателна плоча, въобще им минава през акъла да приложат отгоре мъничко символче от отминал тоталитарен режим.... Едвали! Хората още отдавна си плюха на сурата и на историята си, посипаха си главата с пепел, приеха и признаха вината си и.... станаха отново № 1 в света! За съжаление ние възприемаме - за пореден път - съветския модел. Неосъждане на черното минало, неотричане от убийците и рушителите - и в резултат не чисто, конструктивно настояще и бъдеще, а такова, задълго отровено от миналото. Много е просто, един железен признак кой какъв е, къде е и за каков се бори: някои празнуват "день победы" и живеят /живеем/ в л******. Други гледат напред, празнуват Ден на Европа и живеят като хора!

А иначе - да, поздравления, чудесно е, че сте възстановили паметника на убитото момче! Браво! Хубаво е и в родното му село да се сложи такава плоча. Проблемът ми се свежда единствено до зловещия символ на една система, която всъщност праща момчето на смърт...

Последна редакция от kapitan : 09-07-10 в 08:51 AM.
kapitan is offline  
Стар 09-07-10, 02:19 PM   #23
Станислав
Подпоручик

Регистриран: Feb 2008
Стандартно

Цитат:
gzo написа Виж мнение
В отговор на Капитана и на всеки който намесва политиката в помислите на инициаторите ще си позволя да цитирам думите на един мой приятел граничар. Не че аз не мога да ги измисля, но тази тема за петолъчката одавна е преминала през дускусия и решението е взето поради причините които ще подчертая по-долу в червено. Същия този човек съм сигурен, че ще се включи в дискусията тук, най-малкото защото е наш съфорумник. Неговото име е Станислав и аз напълно заставам за думите му. ... ..."
М-дааа!
Нямаше начин да не стане интересно ...
И понеже gzo ме е цитирал,но до някъде, то ще си позволя да се самоцитирам, като копирам до край, от оня форум, писаното от мен миналия ден(то има и начало, ама който иска да иде там да го види):
С тази си проява ние маркирахме не само територията на България, ние маркирахме своето място, на ветераните на ГВ, в днешното общество. Защото ако някой си е мислел, до миналия ден, че може да ни вмени чужда вина и да ни накара да ходим с наведена глава, заради чужди грешки, то днес можем да повторим и да потретим - не само, че не се срамуваме от службата си по охраната и отбраната на държавната граница на България, но и се гордеем с това. И това не е гордостта на самовлюбени типове, които не отчитат околното мнение, а гордост от достойно изпълнен дълг.

Въпроса с петолъчката е проблемен само в главите на хората, самостоятелната и поява, някъде, не пречи никому никъде.
Да, тя е символ на епохата, в която е охранявал и отбранявал границите на България Ваклинов(тези които са минали през армията знаят, че това е формулировката тогава и сега, тук и навсякъде по света). На мен не ми пречи, а и на колегите от форума не им пречи - обсъждан е текста и символите на плочата в отделна тема и се стигна единодушно до този текст.

На мен не ми пречеха и над двадесетте петолъчки, издялани на големите каменни блокове, маркиращи местата на бригадирските лагери, построили "Прохода на Републиката"(този, който днес примапатриотите наричат с турското име Хаинбоаз, като същевременно реват с вой до небесата, че няква си там турска НПО правела била някаква анкета с куп въпроси и един от тях бил дали искат старите турски имена на градове и села в България). По същите тия петолъчки минаха баш демократите, в дните преди първите демократични избори през 90-та, та ги разбиха с чукове ... Представляваха знака на бригадирското движение, някои го помнят. Символа, под които нашите баби и дядовци, майки и бащи, за година и половина време, тогава те самите по на 18 години, с ръчни колички, чукове, кирки и лостове и с по някой "Сталинец" от 40 к.с. успяха да направят най-краткия път м/у Северна и Южна България. На цената на добровелен труд, платен с домати и сирене за храна, брезентова палатка за спане и младежки ентусиазъм. Днес минаваме по същия път, без разрешително за ползване, ремонтиран цели седем години със зверска техника и на цена от над 22 млн.евро за 60 км., .... и пак псуваме, че някой откраде парите и не си свърши работата ... А в офиса на изпълнителя на обекта червеното знаме с една жълта петолъчка е заменено със синьо знаме, с много жълти петолъчки.
А мен пък ме е срам когато минавам покрай разбитите белокаменне черепи на баба си и дядо си ...
Та така за петолъчката ...

Сега малко за епохата и Армията.
Преди време тръгна един сайт на Агенция Фокус "Бойни знамена" или нещо такова, коментирали сме го тук. Та там, в продължение на година време, покрай разделите за знамената от различни епохи висеше и един раздел "Знамена на комунистическата армия". Никой нищо не казваше, всеки се кефеше, какво богатство било за националната ни история този сайт.
Е, аз им теглих едни дълги и къдрави, аргументирани и подплатени с необходимите факти и емоционални натоварености, подписано с трите ми имена ... За това, че обидата е не само за собственика на Фокус, бивш кадрови офицер, а към милионите българи, които сме минали през Българската Народна Армия.
Който иска да иде и да види, отдавна вече там пише: "Знамена на БНА". Защото, макар и да съм служил преди 22 години, то никой няма право да нарича "войниците на моята Родина (са винаги на двадесет години - по една тогавашна песен), с просташко изразнато "комунистически войници".
Та те туй исках да кажа за армията (макар и ГВ да бяха Войски на МВР) ...

И накрая, малко за патриотичното възпитание ...
Бих бил горд, да можех някога да заведа децата или внуците си пред бившия мавзолей на Георги Димитров, и да им покажа, примерно, сегашен "Пантеон на Българската Бойна слава" или "Музей на българското знаме"(въпрос за друга тема е това) и да мога покрай нещата, които можеха да се видят там, да седна и да им разкажа за епохата, която е трябвало да символизира, за подвига на тогавашните и вече несъществуващи днес Строителни Войски, които за осем(8) дни, с ръчни колички и лопати, в период на национален траур, са успели да издигнат това архитектурно чудо за времето си.
Сега може само да разправяме с присмех, как Бъки Бомбата го гърмя с взрив, дърпа и бута с танкове и булдозери и разчиства с багери и камиони цели седем(7) дни, под ухилените погледи на цялата държава.

Защото, момчета, нашите деца не могат да станат по-различни от бащите си! Или някой от вас се срамува от баща си? Нима някой от нас се е научил на труд и родолюбие не от баща си, а от вестниците с комунистическа пропаганда?
Какво да очакваме от децата си, господа родолюбци? Нашите деца видяха бащите си да танцуват върху гроба на дедите си! Видяха повторението на нещо, вече видяно от нас - профанизацията на сакралното. Сталин не само че разруши най-големият православен съборен храм на Русия, но и изкопа басейн на негово място, за да размести пластовете в ценностната система на хората. Но това време мина, храма се въздигна отново ... Нашите юнаци се опитват същото, да направят от мавзолей тоалетна ... Е, как тогава да ни вярват децата? Като наденем абичка, препашем пищов и пред чевермето им разправяме за хайдути от преди 150 години, или с щит и меч им пресъздаваме сцени от преди 750г.? А те гледат вчерашния и днешния ден - вчера пикаем на символите на нашето време, днес танцуващи милиционери надигат глас в химни, по тертипа на Маяковски ....

Мога да пиша още много, там ми е силата, въпрос на казуистика е да направя от черното бяло и обратно. Мога го и съм го правил. Но се надявам, че интелигентната част от четящите тук схаванаха отдавна, за какви символи и за каква почит става дума в съобщението на gzo за възстановяване на паметта за загинал граничар.
Изкушавам се да допълня нещо, поясняващо поставянето на втората плоча. Писано е от мой съфорумни, един от двигателите на проекта, бивш срочнослужещ граничар на НРБ и настоящ граничен полицай на РБ.
Цитирам"
Държа да направя малко пояснение за историята на плочата която се монтира на чешмата на пътя дето води към ,,Римският мост."В един от многобройните ми разговори с Комисар Влахов той ми сподели,че служителите от ГПУ-Доспат са взели присърце идеята за паметната плоча на Ваклинов и са събрали известна сума пари.Ние бяхме събрали парите за паметника и аз спонтанно реших с риск на някой да не му се хареса да поръчам още една плоча която да монтираме на самата ,,Ваклинова чука."Този откъс от ,,Балада за Граничаря" ми се стори най подходящ.За тази моя идея знаеха само 2 човека и щеше да е изненада за всички останали.Чест прави на каменара ,че започна да е изработва едновременно с другата(има над 220 букви) и както ми беше обещал 2 дни преди заминаването плочите бяха готови.В процес на разговор натделя мнението,че на чешмата ще се види от доста повече хора отколкото ако е поставим на самата ,,Ваклинова чука."И за да не се създава впечатлението,че двете плочи са от форума държа да отдам полагащите се благодарностти и уважение на Служителите от ГПУ-Доспат с чийто финансови средства се заплати изработката на малката плоча.Специални благодарности за оказаното съдействие при монтажните работи на Гл.Инспектор Малин Кирев на Инспектор Неделчо Байрактаров на полицайте Иво Шотов и Боян Метов който взеха участие в монтажа на голямата и сами монтираха малката плоча над чешмата.Благодарности и на кмета на Доспат за осигуреният агрегат.Истината си е истина и е редно да се знае,за да неостават хората с погрешно впечатление.

Ние, останалите участници , не знаехме, че ще има такова нещо. Изненадата беше за нас приятна, а на вас оставям да прецените, кого бихте дали за пример на децата си.
Дали онези граничари, от Доспат, местни селянчета, израстнали на границата в ония времена и служещи днес пак там, далеч от големите пунктове, през които минава трафика и се маже дебелата филия на далаверата, тези момчета, които абсолютно сами са решили това си начинание и даже не ни бяха казали във форума ...
Или ще дадете примера с министъра-вифаджия, кацнал на поста си благодарение на партийния тласък и усмихващ се доволно в мекия стол, докато слуша как кумецът му пее химни, заплатени от вашия джоб!

Бъдете здрави!
Станислав is offline  
Стар 11-07-10, 10:28 PM   #24
Museau de la Noir
COLONEL EN RETRAITE

Museau de la Noir's Avatar

Регистриран: Feb 2007
Възраст: 68
Стандартно

Цитат:
husit написа Виж мнение
Учудих се на "деполитизираната" гранична полиция как е позволила да се постави плочата с този символ.....всъщност то поставянето зависи от разрешението на местната общинска управа....та с една дума и аз не одобрявам това....символът на страната ни е ЛЪВ......ами на Жабокрек, където са загинали немски войници, следва ли да се постави плоча със свастика?
Напълно съм съгласен с теб мокра конопена димяща връв напоена със сяра.
Всеки гроб си има оплаквачите.Но да се слагат петолъчки със сърп и чук е
предизвикателство.Запознат съм много добре със случая.Този който започна темата да обясни точно какви са тия "бандити" и защо искат да напуснат страната, но обективно и безпристрастно. А за мъртвите или добро или нищо . Всички са герои-зависи от гледната точка и ъгъла от който се гледат събитията. Бог да ги прости! ДАНО НИКОГА НЕ СЕ ПОВТАРЯТ ТИЯ ПРОСТОТИИ!
Стар 12-07-10, 01:49 AM   #25
gzo
Полковник

gzo's Avatar

Регистриран: Jan 2008
Стандартно

Цитат:
Museau de la Noir написа Виж мнение
.......Всеки гроб си има оплаквачите.Но да се слагат петолъчки със сърп и чук е
предизвикателство.Запознат съм много добре със случая.Този който започна темата да обясни точно какви са тия "бандити" и защо искат да напуснат страната, но обективно и безпристрастно. .....
За съжаление темата насила бе изтласкана в посока в която не биваше. Политизира се. Аз на няколкото пъти се опитах да я върна по същество, но за съжаление бях опрекнат в цензура . По темата с бандитските групи мога да говоря (пиша) с часове и то аргументирано с дати, имена, факти и документи, но и те няма да са достатъчни когато насреща е предубеден събеседник отричащ чуждо мение и обективни факти. За съжаление тук не може да се получи конструктивен диалог и по тази причина не смятам да продължавам с каквото и да е изнасяне на данни. Както видя си направих труда да кача толкова информация и снимки около цялата история за възстановяването на този войнишки паметник, а в отговор на това 2-3 несериозни подмятания. Каква е гаранцията, че пак някой няма да седне да перифразира целия ми пост с вмъкване да думи с обратно значение ? При това положение как ме виждаш, че сега ще седна с охота да изнасям данни за бандитските групи ?
Темата пак повтарям е ОТЗВУК от ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО на един ВОЙНИШКИ ПАМЕТНИК във вид максимално близък до автентичния му. Проявата бе почетена от хора от различни точки на страната + местни + преставители на властта + представители на гранична полиция + участник в събитието + роднина на загиналия. Щом тези хора са приели всичко това, то това е най-сигурния знак за мен, че сме действали правилно и който какво и да каже тук в отрицателна насока то най-малкото няма да е сериозно. Който го дразни петолъчката да иде с чука и да я разбие така както се унищожи всичко през последните 20 години. Ние пак ще се съберем и ще възстановим плочата на мястото и.

Накрая, понеже ми стана смешно та ми се ще да те попитам, къде видя, че сме слагали (цитирам те) "петолъчки със сърп и чук" ?
Не ми отговаряй ! Ясна ми е и твоята позиция за делото ни. Благодаря ти за мнението
С най-добри чуваства ! :)

Последна редакция от gzo : 12-07-10 в 01:52 AM.
gzo is online now  
Стар 12-07-10, 06:02 PM   #26
Museau de la Noir
COLONEL EN RETRAITE

Museau de la Noir's Avatar

Регистриран: Feb 2007
Възраст: 68
Стандартно

Цитат:
gzo написа Виж мнение
За съжаление темата насила бе изтласкана в посока в която не биваше. Политизира се. Аз на няколкото пъти се опитах да я върна по същество, но за съжаление бях опрекнат в цензура . По темата с бандитските групи мога да говоря (пиша) с часове и то аргументирано с дати, имена, факти и документи, но и те няма да са достатъчни когато насреща е предубеден събеседник отричащ чуждо мение и обективни факти. За съжаление тук не може да се получи конструктивен диалог и по тази причина не смятам да продължавам с каквото и да е изнасяне на данни. Както видя си направих труда да кача толкова информация и снимки около цялата история за възстановяването на този войнишки паметник, а в отговор на това 2-3 несериозни подмятания. Каква е гаранцията, че пак някой няма да седне да перифразира целия ми пост с вмъкване да думи с обратно значение ? При това положение как ме виждаш, че сега ще седна с охота да изнасям данни за бандитските групи ?
Темата пак повтарям е ОТЗВУК от ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО на един ВОЙНИШКИ ПАМЕТНИК във вид максимално близък до автентичния му. Проявата бе почетена от хора от различни точки на страната + местни + преставители на властта + представители на гранична полиция + участник в събитието + роднина на загиналия. Щом тези хора са приели всичко това, то това е най-сигурния знак за мен, че сме действали правилно и който какво и да каже тук в отрицателна насока то най-малкото няма да е сериозно. Който го дразни петолъчката да иде с чука и да я разбие така както се унищожи всичко през последните 20 години. Ние пак ще се съберем и ще възстановим плочата на мястото и.

Накрая, понеже ми стана смешно та ми се ще да те попитам, къде видя, че сме слагали (цитирам те) "петолъчки със сърп и чук" ?
Не ми отговаряй ! Ясна ми е и твоята позиция за делото ни. Благодаря ти за мнението
С най-добри чуваства ! :)
В Германия след Втората световна война има специален закон против нацизма.В България трябваше да бъде приет закон против комунизма,за да ги няма сега тези екцесии.Пак те питам? Какво знаеш за т.н. "бандити"-кои са те,защо искат да преминат границата,от кого и защо бягат и т.н. Ако на тези мои въпроси отговориш честно,както честно си написал за подвига и паметника ще станат ясни много неща.А граничарите - те са изпълнители.Много добре познаваш интелекта,образованието и манталитета на граничния патрул влязъл в сражението ,нали? И сега да им заповядат и сега ще стрелят.Защото ако не стрелят те има две възможности.Или да бъдат убити,или цял живот тормозени ,затова че не са "унищожили врага "
С още по-добри чувства!
Стар 14-07-10, 02:09 AM   #27
kanonir
Подполковник

kanonir's Avatar

Регистриран: Sep 2005
Възраст: 48
Стандартно

"Kъде го чукаш -къде се пука?"
Винаги съм се възхищавал от компетентните мнения на Nik и Kapitan,ама днес напаво ме сразихте с мненията си .
Не ме интресува единия защо е извън родинта си ,а дугия защо се е писал капитан,ама това което по-гое сте драскали е подло и нелепо спямо всичко което се е наичало дълг,чест и отговоност зад граничната базда .
сам ,голям сам !

А за Бат Дарин - бих написал ,ти ли незнаеш кой са тия бандити ? Или се правиш на ..... Ами да ти река тогава -това са всичките ония фашиски копелета ,който докааха Бългаия до сегашното и положение.

Да ме извинява тоя дето съм го засегнал,ама брат ми служи в Малкотърновсия отяд на застава близо до с.Кости. Много неща съм чувал дуги успях сам да видя когато аз станах офицер от БА -така,че много моля за геоизма патиини цветове няма.

Последна редакция от Nick : 08-07-11 в 05:40 PM.
kanonir is offline  
Стар 14-07-10, 10:58 AM   #28
orc_chieftain
Генерал-майор

orc_chieftain's Avatar

Регистриран: Oct 2005
Възраст: 48
Стандартно

Доколкото разбирам, идеята е била да се ВЪЗСТАНОВИ паметната плоча. Не ви ли се струва, че щеше да е много идиотско, ако на плочата имаше друг символ?

Въобще -- странни хора сме ние, българите. Вдигаме шум до бога заради няколко петолъчки, а си траем докато пред очите ни раграбват държавата. И после се чудим, че държавата ни е на такъв хал. И се оказва, че петолъчките били виновни, а не тези които крадат, и не тези, които им позволяват...

Всички тия мрънкания по повод петолъчата са абсолютно първосигнална реакция. И не мога да проумея -- абе хора! Как не схващате, че именно заради такива първосигнални реакции родните ни политици ни манипулират вече 20 години?! И именно такива първосигнални реакции им позволяват да си въртят далаверките!

Hа излете века
Взял да ниспpовеpг
Злого человека
Добpый человек.
Из гpанатомета
Шлеп его, козла!
Стало быть, добpо-то
Посильнее зла
.

В моя Калашник
е хлябът ми типов
и мойта ракия.
По Архилох...
orc_chieftain is offline  
Стар 14-07-10, 11:30 AM   #29
razkazwacha
Боцман

razkazwacha's Avatar

Регистриран: Mar 2006
Възраст: 41
Стандартно

"...Защото, момчета, нашите деца не могат да станат по-различни от бащите си! Или някой от вас се срамува от баща си? Нима някой от нас се е научил на труд и родолюбие не от баща си, а от вестниците с комунистическа пропаганда?..."

Много силно казано...
Заставам изцяло на страната на организаторите.
И още...Това е част от българската история - добра- лоша - такава сие- наша, и не можем да я променим...само да се опитаме да я пренапишем, но тук, мисля, не сме такива хора. Няма значение към кого са пристрастията ми- да, имам такива. Само няколко цифри обръщат понятията "патриот" и "престъпник" - 09.09.1944...
И- да бих участвал в поставянето на такава плоча - и не бих на друга- на немския летец, свален над София, нито на тази, чието поставяне се опитва да организира наш член край Шумен - на пленени през ВСВ американски летци, лежали в лагер край града...Но това си е мое мнение и няма да се опитвам никому да го наложа...
http://www.yorgov.com/index.htm
razkazwacha is offline  
Стар 14-07-10, 12:50 PM   #30
Станислав
Подпоручик

Стандартно

Понеже gzo няма до отговори, и е прав, защото знае, че просто се правиш на ударен, то да рекна още нещо, уж по повод твоя постинг ...
Цитат:
Museau de la Noir написа Виж мнение
В Германия след Втората световна война има специален закон против нацизма.В България трябваше да бъде приет закон против комунизма,за да ги няма сега тези екцесии.
И кого щеше да обхваща този закон?
Онези 9 200(ако броим нелегалните и партизаните от периода 41-44, то стават почти 14 00 души) редовни члена на Партията, които бяха реалният и членски състав през октомври 1944г. или онези над 940 000, които бяха съставът и през декември 1989г.? Тези, които се натискаха с връзки, само и само да добият заветният червен билет, въпреки че същата партия правеше всичко възможно да ограничи приема и изкуствено отблъскваше наплива. Закон против комунизма имаше в предишните десетилетия (макар и с друго име) и той не докара мир и благоденствие. "за да ги няма сега тези ексцесии" ... са подходящи слова за 16 годишен, ама за 60 ...

Цитат:
Пак те питам? Какво знаеш за т.н. "бандити"-кои са те,защо искат да преминат границата,от кого и защо бягат и т.н. Ако на тези мои въпроси отговориш честно,както честно си написал за подвига и паметника ще станат ясни много неща.
И дето вика канонир-а - Ти ли не знаеш кои са тия? ... Ами потърси, почети. Напиши "граничари, диверсанти" и ще откриеш много неща. Неща, които преди година-две ги нямаше въобще. Съществуваха самонемските плюнки срещу българските граничари.
Аз бих се самоцитирал, понеже ми е омръзнало да повтарям многократно едно и също. Писал съм го преди време в беседата към статията за Вергил Ваклинов, ето тук: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%...BD%D0%BE%D0%B2, ако някой му се чете, то да иде да почете:
Няма "обикновени хора, тръгнали да търсят свободата си" с по два пищова в джобовете, бомба на кръста и пушка на гръб. "Обикновените" търсачи на свобода не влизат от чужда територия през зелената граница на суверенна държава, не тровят добитъка на местните селяни, не палят житата им и не си тръгват по нощите, след престой от месец време, като пътьом застрелват по двама-трима младежи, служещи под клетва в наборна армия и изпълняващи задача по охраната и отбраната на държавна граница. Може да си склонна да мислиш всичко, което ти харесва, но това не значи, че то се е случило, както не значи, че нещо не е било, ако ти не знаеш за него. Хората при "комунизма", които тогава наричали герои, а днес ти наричаш "обикновени убийци", са работили това, което в момента работят тези, които пазят и сегашната граница - на всички държави, не само на нашата. Само дето сега им се плаща, а тогава не. И мексиканците, които щурмуват границите на САЩ са обикновени хора, търсещи свобода и щастие. И Михаил Цонков е "обикновен убиец" - застреля турски бракониер, навлезнал в наши териториални води, оказал въоръжена съпротива и опитал да потопи служебната лодка на граничен наряд, носещ служба по охрана и отбрана на държавната граница. Повтарям пак "охрана и отбрана", защото това е формулировката в целия свят - и добрия и лошия.

Можеш да идеш и на темата за това "Кои бяха нарушителите на ДГ през 50-те?" във форума на граничарите: Когато форумите изискват регистрация, за да се получи достъп, моля не пускайте линкове към тях, а просто копирайте текстовете тук
Там има доста информация, и то не легендарна ...

Цитат:
А граничарите - те са изпълнители.Много добре познаваш интелекта,образованието и манталитета на граничния патрул влязъл в сражението ,нали? И сега да им заповядат и сега ще стрелят.Защото ако не стрелят те има две възможности.Или да бъдат убити,или цял живот тормозени ,затова че не са "унищожили врага "
С още по-добри чувства!
И за това, кои пък бяха граничарите, и дали заслужават да се помнят имената им и да им се остави по цвете на камъка, то пак ще си позволя самоцитиране, пак от Уики беседата за Вергил:
Ето тук: http://www.nbu.bg/webs/historyprojec...bop6ae1858.pdf, в Протокол "А" №128 на ПБ на ЦК на БКП, е записано, че:
„.........През м.март 1952 година в района на 13-ти граничен отряд от личния състав на 14 и 15 линейни застава в жестока схватка беше разбита една опасна бандитска група. Изтъкната проява на героизъм и любов към Родината показаха граничарите в схватката на островите на р.Марица при с.Капитан Андреево, Свиленградско, където на 27 юли 1952 година гръцките монархо-фашисти извършиха три последователни нападения с далеч по-многоброен противник със цел да заграбят нашите острови, но и трите нападения бяха мъжествено отбити. Два гранични наряда от 5 души разбиха и обърнаха в паническо бягство повече от 40 души монархо-фашисти. Пример на висок патриотизъм и на образцово действие при среща с противника показа граничния наряд от 3-ти граничен отряд със старши на наряда ст.лейтенант Гето Тодоров Лулчев, който на 12. август 1952 година разгроми едно гръцко отделение, нарушило суверинитета на нашите държавни граници, като уби двама монархо-фашисти и взе тяхното оръжие. ..........“
Тези хора бяха български граничари, същите, като този, в беседата на чиято статия пишем и която статия беше изтрита с аргумента "глупости на търкалета".
Да търсим ли дали имат енциклопедична значимост?
48-ма година при отбрана на български остров на Марица е убит Иван Миладинов, обикновен български редник.
55-та е застрелян Павел Евтимов, край Малко Търново, от турски войници.
В сражения, срещу влизаща от Гърция въоръжен група, а не срещу гедерейци с прашки, са убити л-т Младен Калеев и р-к Илия Русев през 52-ра г.
Пак през 52-ра, край с. Вълче поле, при Сараборун, загиват Асен Илиев, Стоил Косовски и Георги Стоименов, в сражение с оттегляща се група.
Георги Пирдопски през 51-ва, при нарушение в посока навън.
Трую Маринов през 48-ма, при нападение от турски войници.
Дончо Ганев заедно с Вергил Ваклинов през 53-та, знаеш как.
... и нито един не е удушен с дамски копринен чорапогащник, нито един не е спрял полета на "обикновен човек към свободата", но техният живот беше отнет от въоръжени лица, за които днес спорим тук, дали могат да бъдат наречени "диверсанти", щото звучало "романно", а пък двадесетгодишните, наши, български войници били "обикновени убийци".

Пак повтарям, писаното е отправено към друг събеседник, но върши работа и по твоето питане.

И темата беше едно съобщение от наш съфорумник, за това, че група български граждани, с чувство за памет и с уважение към предходните поколения е поставила цветя на възстановена плоча на загинал граничар ...
Всяка размяна на мнения неизбежно води до конфронтация, особено ако се намеси днешната гледна точка, резултат от възпитание, образование и пропаганда. Не може да има еднаквост в мненията, но заклеймяването на чуждите разбирания за чест и дълг не водят до ползотворна дискусия.

Иска ми се да вметна нещо, още повече, че някой цитира вече това мнение, дето някой беше адски учуден на "деполитизираната ни ГП" ...
Иди, ето тук:http://picasaweb.google.bg/ivailo.hr/evymxG#
пусни си слайдшоуто и разгледай бавно тия хора, които са застанали там ... Ако някой от тях ти изглежда като върл комунистически надзирател от тогавашен политически "концлагер", но в момента заема държавна служба в демократична България, то иди и се оплачи на "деполитизирания" пожарникар, понастоящем цар ... но имай предвид, че този възпитаник на МВР школата в Симеоново, от онова "черно" време, избра Партията пред официалната служба и клетва пред Отечеството, т.е. не напусна Партията, а напусна МВР. И пак по партийна линия застана като доброволна охрана на бившия Първи на Партията, после по партийна повеля застана до бившия Цар, и накрая, като верен партиец пое на плещите си всички негативи, които Партията му остави след управлението си, с простичкото обещание, че след като изпълни и тази повеля, то никой за нищо не ще го търси и ще си гледа старините на рахат ... или си мислиш, че и ти можеше, просто ей така, да поискаш да охраняваш Т.Ж., С.Б.Ф., от гавазин да станеш генерал, и накрая да се наместиш на топлия стол на С.С.,

Последна редакция от kapitan : 14-07-10 в 02:58 PM.
Станислав is offline  
Стар 14-07-10, 02:35 PM   #31
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Канонир, името ми идва от едни мои стари много стари и полу-нереални проекти, които са май повече в сферата на фантацията. Някой ден, аз, мъничка яхта, Средиземноморието. Но - някой ден!

Ти май не четеш написаното... Нищо лошо няма да се постави плоча! Напротив, трябва да я има! Нищо против героизма, дълга и т.н. Против единствено малкият злове символ най-отгоре. Защото петолъчката и по-точно това, което тя символизира /комунизма/ превърнаха страната в ограден концлагер, противопоставиха ни на свободния свят и заради тази идиотска идеология са загивали и граничари, и "нарушители".
Стар 14-07-10, 02:41 PM   #32
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Орк, въобще не е първосигнално това, че човек реагира против един символ, под който символ са избити твърде много българи, пребити твърде много българи, символ, който докара цялата държава до път без изход.

Точно носителите на този символ премахнаха всеки възможен по-стар символ от всяко възможно място! Точно те достигнаха до идиотски висоти, чак да отливат калпачета с петолъчки върху коронките на лъвските глави по бетонната ограда на Архива в Търново... Точно те забраниха истинските български герои, от рода на Списаревски, за да възхваляват като светци мръсните личности на партизани - криминални престъпници и убийци.

Да, 20-те години били виновни... Друг път! Цалата социалистическа идея е тотална идиотщина, идиотската система се срина сама, от самосебе си! И аз не съм зарабил нищо. А заграбиха другарите-партийци, ченгетата от ДС, те са мнозинството от "политиците на прехода", те са огромната част от днешния "български бизнес", те откраднаха всичко и нарочно спъваха по какви ли не начини развитието на България в последните години! И все още го правят, и ще го правят - нали риба се лови най-добре в мътна вода!
Стар 14-07-10, 02:48 PM   #33
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Станислав, самита брътвежи за "монархофашисти" ясно показват, кога и от кого са съставени текстовете, които цитираш. Да, имало е чужди агенти, имало е палене на снопи - обаче за съжаление на комунистическата пропаганда, например в Западна България е правено от сърби, ей такаот спортна злоба и злосъседство - а не от империалистически агенти Говорил съм с хора, участвали в доброволни засади. Братята сръбски комунисти имали обичай да прескачат дувара и да палят реколтата. Къде се вписва тук монархофашизъма и капитализъма? Та за брачата, след малко стрелба и малко бой, минал им меракът, веднъж завинаги...

Но все пак, като изключим добрите съседи и истинските чужди агенти, имало е и българи, противници на комунизма, които са влизали в страната да се борят против комунистическата власт. По същия начин както е имало българи в самата България, които не са издържали и са хващали гората с оръжие в ръка. Слушал съм доста разкази за един особено изявен, който дори успял да ликвидира няколко комунисти-убийци, преди да го застигне потеря от милицията. В миналото беше лесно да се каже "врагове". А днес не е ли по-коректно такива хора да се определят като борци за свободата на България? Борци срещу тираничния строй, диктатурата, която избиваше българи, пращаше ги по концлагери, взе собствеността на хората, унищожи индустрията, селото, релгията, традициите.... всичко!
Стар 14-07-10, 02:53 PM   #34
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Разказвач, защо няма да участваш в поставяне на плоча на немския летец? Ако си привърженик на Велко Вълканов и член на антифашистката му органзация, тогава разбирам. Но ако не, защо? Излита от Враждебна, бие се за защита пряко на София, не на Германия, загива, за да живеят българи. Какво повече? Цяла София е пълна с улици с имена на чужденци, някои от кито са направили доста по-малко за България, но все пак са почитани.
Колкото до разграничението патриот-престъпник, безкрайно лесно е: който се бори за интересите на България и благоденствието на българите, той е патриот. Който се бори за налагане директивите на Москва, ако ще и с цената на погиването на българите и на България, той е престъпник.
Стар 14-07-10, 03:16 PM   #35
husit
Генерал от пехотата

husit's Avatar

Регистриран: Oct 2007
Възраст: 65
Стандартно

Цитат:
kapitan написа: ченгетата от ДС, те са мнозинството от "политиците на прехода", те са огромната част от днешния "български бизнес", те откраднаха всичко и нарочно спъваха по какви ли не начини развитието на България в последните години! И все още го правят, и ще го правят - нали риба се лови най-добре в мътна вода!
аз съм едни от тези ченгета от ДС......старши офицер от контраразузнаването, дето се бориха и се опитваха да дават отпор на турската пропаганда и турското разузнаване в полза на България, подчертавам - на България не на партиЯ......ама както излиза явно съм го правил напразно, от днешна гледна точка излиза, че просто не е имало смисъл.........братската турска армия и братското турско разузнаване сега са ни приятели.....което не им пречи да си действат както винаги са го правели, против нас............това в никакъв случай не означава, че съм прегърнал идеите на Атака и на разни други такива партии с малоумни и с психични отклонения, лидери.......пък за бизнеса - нямам го за голямо мое съжаление. Ако някой от уважаваните съфорумницити сметне, че не бива да познава и да контактува с човек с такова тъмно минало като мен, да ме игнорира, няма да му се разсърдя. След избухването на т. нар. демокрация (мутрация я наричам аз) се наслушах какъв съм лош, та едно повече, едно по-малко, за мен вече няма значение.
ХАЙДЕ ДА СПРЕМ ДО ТУК, А?
husit is offline  
Стар 14-07-10, 03:23 PM   #36
Parabellum
Administrator

Стандартно

Заключвам темата, защото е срамота да се караме помежду си.
Тук не сме се събрали да коментираме партийни въпроси и прочие.
Стар 14-07-10, 03:30 PM   #37
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Хуси, сам знаеш, че преиначаваш нещата! Сам знаеш, че ДС е многопластова и обширна структура. Ти си работил за България. Но какво да кажем за онези, другите, чиято мръсна дейност е била насочена срещу обикновени българи, чието единствено престъпление е да поискат по-добър живот, свобода или просто да разкажат неправилния виц? Едно е контраразузнаване, друго е "партийна полиция". Не ми е ясно защо сам се слагаш там, където никой не те търси и не те поставя... Нито си работил срещу други българи, нито си крупен фирмаджия с "червеникав" старт в бизнеса....
Стар 07-12-10, 05:09 PM   #38
Станислав
Подпоручик

Стандартно

Надявам се, че разгорелите се страсти от дискусията по повод възстановяването паметника на Вергил Ваклинов са се поуспокоили
Сега искам да публикувам информация за поруган от български вандали паметник на български граничари, загинали в бой с нарушители на държавната граница и възстановен с усилията на сега действащи гранични полицаи, по инициатива на форума на граничарите. Иде реч за паметника на лейтенант Младен Калеев и редник Илия Русев, загинали на 28.08.1952г. край село Черничево, Крумовградско.

С това нямам намерение да провокирам никого, но тъй като в тогавашната дискусия имаше видимо заинтересувани хора за подобни дейности по възстановяване на паметници, то информацията може и да им е полезна.
И да напомня, че граничарите почитат всички, които са носили пагони и са си изпълнили дълга пред Отечеството, и поради това заслужават да имат паметен знак, пред който тези, които имат уважително отношение към делата им, да поставят китка цветя.

Последна редакция от Станислав : 07-12-10 в 05:44 PM.
Станислав is offline  
Стар 07-12-10, 05:30 PM   #39
Parabellum
Administrator

Стандартно

Свали снимките на твоят компютър и после ги прикачи тук.
Системата на другият форум не позволява ако не си регистриран да ги виждаш.
Стар 07-12-10, 06:53 PM   #40
TVV
Тиранин

TVV's Avatar

Възраст: 36
Стандартно

вечна им памет на граничарите, обаче не можеше ли вместо НРБ да напишете просто България или непременно и този паметник трябваше да бъде обременен с комунистическа символика?
TVV is offline  
Темата заключена

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане