Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > История > Единъ Заветъ

Единъ Заветъ Мястото за дискусии относно Българската История

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 30-11-14, 06:18 PM   #41
thorn
Майор

thorn's Avatar

Регистриран: Mar 2006
Възраст: 43
Стандартно

Някъде четох, но не помня къде, че някакви елементи на бомбите (детонатори или нещо такова) поради формата са си са били приемани за писалки.
thorn is offline   Отговори с цитат
Стар 01-12-14, 06:28 PM   #42
Dibo
Поручик

Регистриран: Jul 2005
Възраст: 38
Стандартно

Цитат:
thorn написа Виж мнение
Някъде четох, но не помня къде, че някакви елементи на бомбите (детонатори или нещо такова) поради формата са си са били приемани за писалки.
Мнение 160 и нататък:
http://forum.boinaslava.net/showthre...943-1944/page7
Dibo is offline   Отговори с цитат
Стар 02-12-14, 08:38 AM   #43
bojantchev
Super Moderator

bojantchev's Avatar

Регистриран: Sep 2009
Възраст: 52
Стандартно

Цитат:
gzo написа Виж мнение
В един от броевете на Дъга си спомням, че имаше цяла страница със снимки от експонати от витрините на музея на бдителността. Зрителната ми памет ми подсказва, че наред с показаните шмайзери, бухалки, лични вещи тайници и др. имаше и една кукличка с рокля ?! Дали обаче и тя беше тайник или е била грмяща не се сещам. Нека който се сеща за какво говоря провери, че моите броеве отдавна си заминаха...
Аз я помня тази кукличка с рокля, прав си, имаше такова нещо, аз живеех на двеста метра от музея докато беше там зад Съдебната Палата, където въртеше 5-цата -- но те мисля, че наблягаха в/у контрареволюционната дейност след 9.IX.1944, а не в/у неща от периода на ВСВ.
bojantchev is offline   Отговори с цитат
Стар 03-12-14, 08:12 AM   #44
demolitor
Кмет на Долно Нагорнище

demolitor's Avatar

Регистриран: Oct 2005
Възраст: 43
Стандартно

Цитат:
Nick написа Виж мнение
Това изделие изобщо не е създадено с тази цел
Вероятно става въпрос за пропаганда, насочена към населението, за да не прибира стрелящите устройства с форма на писалки - Стингър-и различни модели и калибри, които действително са били хвърляни от американски и английски самолети над окупираните страни в Европа.
demolitor is offline   Отговори с цитат
Стар 03-12-14, 09:35 AM   #45
танкиста от Харков
Генерал-майор

танкиста от Харков's Avatar

Стандартно

Уважаеми колеги,
Кукличката от Музея на революционната бдителност - по късно Музей на МВР е т.н. тайник за шпионски материали! Аз лично съм го извадил от витрината, когато прибирах експонатите доказващи шпионска дейност срещу нашата страна. Имаше и други вещи със същото предназначение. Освен такива материали, в различни предмети от бита са камуфлирани и скривани различни шпионски пособия, химикали, оръжие и радиопредватели. Това е стара практика на разузнавателните служби и техните агенти в разузнаваните държави. Например има запазена снимка на камуфлиран радиопредавател във радиоприемник, с който групата на Гиньо Ганев предава метеоинформация за района на Берлин в началото на войната със СССР. На базата на тези прогнози е проведена първата бомбардировка на Берлин от съветската далечна авиация, което се счита за голям успех в този момент!
В Музея на МВР не съм срещал подобни устройства, а ако е имало такива намерени и обезвредени или остатъците от гръмнали, то мястото им е било именно тук! Твърдя, че познавам наличния фонд и няма как да съм пропуснал такива експонати. А те щяха да са на първа линия, за да доказват колко са лоши империалистите! По подобен начин трябваше да се сложи една пушка-фитилка, приклада на която завършва с едно полукълбо облечено в кожа. Някакъв умник беше решил, че това е детски череп турен на пушката за кеф от свиреп башибозук! Което не е далеч от истината, но просто не е вярно за нашия експонат. Той се оказа йеменска пушка от началото на 20 в., подарък на един от старите министри на ВР. А кожляка е една миризлива овча направа, а не черепче на детенце!!!

Последна редакция от танкиста от Харков : 03-12-14 в 09:39 AM.
танкиста от Харков is offline   Отговори с цитат
Стар 06-04-15, 09:44 AM   #46
Valo
Super Moderator

Valo's Avatar

Възраст: 55
Стандартно

Днес измъкнах една стара книжка на източногерманския пропаганден публицист Юлиус Мадер - "Хитлеровите шпиони на разпит".
В нея са показани снимки на взривни устройства, маскирани в писалки. Според автора, били са на въоръжение в абвера.

"Если Вас отсюда не гонят - то это ещё не значит, что Вы здесь нужны! "

Последна редакция от Valo : 08-11-16 в 05:24 PM.
Valo is offline   Отговори с цитат
Отговор

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане