Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > История > Обща История

Обща История От неолита до сега

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 22-09-14, 08:59 PM   #1
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Стандартно Праисторическа Независимост - 7000 години назад

След, като вчера децата ми станаха свидетели как пияна циганка повърща на площада в Горна Оряховица и след като се сетих, че Герберският кмет на града днес ще чества Независимостта на същият този площад сред цигански фекалии, аз реших да чествам това събитие по нестандартен начин или по-стандратният за семейството ми начин - чрез "Ливинг хистори" - както го наричат на Запад. Вярно, 50% от семейството бяхме извън циганията, защото все още Бейби Люгера е на режим и следобед спи, но............ някой ден ще се включи активно.
Та, реших аз да честваме Независимостта по Праисторически.
Любезните читатели ако си спомнят преди две години малката археоложка направи своя дебют на могилата в Петко Каравелово

http://www.traditsia.com/forum/showthread.php?t=5398

Та реших аз, както писах по-горе - да видим как пра-историческите хора са чествали Независимостта- не че са разбирали смисъла на тази дума, но все пак тръгнахме.

Могилата си е същата

, но пропуснахме 2013-та и през нея година археолозите са открили едно чудо. Оказа се, че преди 7000 години хората са имали ВИК
Майтап! Направо като по учебник, как съвремеността се намесва в археологията и без да бъде съобщено на институциите през 60-70-те години на 20-ти век е прокарана система за напояване на земните площи.Нарочно започваме с тези снимки за да не се бъркат хората и да се чудят аджеба "к`во е туй"!

Тук съм маркирал намесата на съвремието - ясно се виждат културните пластове

Ето общият поглед на Могилата в момента

Културните пластове в момента

Още с пристигането си малката Археоложка, започна да намира артефакти

Снимка за спомен преди започване на работата

Тази година археолозите са попаднали на доста голямо количество керамични съдове. Фрагментите чакат да бъдат описани и сглобени

В този счупен керамичен съд до ямата бе открито зърно

За цели три часа- което изненада мен - малката археоложка се отдаде на работа вътре в обекта. Тя работеше с малката четка и лопатка, основно чистише културния пласт и излишната пръст хвърляше в количката. Днес определено аз бях изненаданият, как едно 8 годишно дете успя толкова дълго да задържи вниманието си.

Тази година, по Праисторическият календар явно е Годината на Дървото, защото тук, както и в Хотница, бяха открити запазени дървени талпи или казано на съвременен журналистически език "Намерихме дюшамето в къщата на вожда" - може би
Но е факт- дървени талпи на 7000 години

Колкото и да е хубаво в полето, работният ден има край и след като всичко бе покрито с наилони - за да бъде запазено от влагата през нощта- всички се прибрахме в Базата.
Базата си е същата - виж част първа- само, че находките са други

Малки керамични съдове - намерени цели

А този е по-голям и леко пукнат, но е цял все пак

И накрая малките герои споделиха трапезата на арехолозите, хапнаха, пийнаха и за десерт им бе дадена една голяма купа със сладолед, но за съжаление лентата бе осветена точно на тези кадри, за което е виновен оператора

Та така бе отпразнуван Денят на Независимостта !
Стар 23-09-14, 10:12 PM   #2
TVV
Тиранин

TVV's Avatar

Възраст: 36
Стандартно

Щом на Леда й е интересно и забавно, значи сте прекарали добре. Ама следващия път дай някоя каменна брадвичка или връх на копие, че да има какво да коментираме, защото от строшени грънци не разбирам нищо. А пък ако снимаш софрата, гарантирам поне десетина коментара отдолу.
Стар 17-11-14, 09:29 PM   #3
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

http://www.dnesbg.com/obshtestvo/ned...na-4800-g.html
Стар 17-11-14, 09:52 PM   #4
Last roman
PRAEFECTUS URBI

Last roman's Avatar

Регистриран: Jun 2006
Възраст: 36
Стандартно

А ето какво изровиха край Видин:
http://www.vidin-online.com/regional...iha-kray-vidin
Стар 28-09-15, 06:27 PM   #5
Parabellum
Крънкоман

Parabellum's Avatar

Стандартно

Този Уикенд трябваше да бъдем на Могилата, но времето не беше с нас.
Затова пък този сезон нашите приятели Археолозите продължават да ни очудват находките и разкритията си !

http://www.focus-radio.net/?action=opinion&id=21767
Стар 29-09-15, 10:22 AM   #6
Vinev
Ефрейтор

Vinev's Avatar

Регистриран: Jun 2014
Възраст: 34
Стандартно

Перфектно оформени профили, браво на колегите!
Vinev is offline   Отговори с цитат
Отговор

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане