Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > История > Обща История

Обща История От неолита до сега

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 26-12-12, 06:39 PM   #1
gzo
Полковник

gzo's Avatar

Регистриран: Jan 2008
Стандартно Строителни войски - СВ

Всеизвестно е, че особено през 90-те години имаше няколко институции извън системите на МО, които разполагаха със собствени войски.
Министерстрото на транспорта си имаха ВМТ, комитета по пощи и далекосъобщения също имаха своя войска, а МВР-то имаха цели 2 рода войски.
За мен се оказва задача с повишена трудност да разбера строителни войски, към коя държавна институция са били на подчинение ?!
В интернет намерих само една информация за подчиненистта, но не и за периода който ме интересува (80-те до закриването им през 2002.)
Ще съм благодарен ако сигурен източник сподели информация под шапката на кого са били СВ.
gzo is offline   Отговори с цитат
Стар 26-12-12, 07:03 PM   #2
Parabellum
Administrator

Регистриран: Jul 2005
Стандартно

Търси в Държавен вестник Закона за Строителни войски
Аз намерих само за закриването им

http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134930433
Стар 26-12-12, 07:23 PM   #3
mitio-minchev
Капитан

mitio-minchev's Avatar

Регистриран: Jan 2007
Възраст: 64
Стандартно

Преди да се нарекат СВ, бяха ТП (Трудова повинност). Така, че трябва да се търси някъде към 60те.
mitio-minchev is offline   Отговори с цитат
Стар 26-12-12, 07:31 PM   #4
Parabellum
Administrator

Стандартно

Колегата се интересува за периода 1980-2002 година!
Стар 26-12-12, 07:57 PM   #5
mitio-minchev
Капитан

mitio-minchev's Avatar

Регистриран: Jan 2007
Възраст: 64
Стандартно

Преди да се нарекат СВ, бяха ТП( Трудова повинност). Промениха името през 60 те. В този период трябва да се търси. Регистрационните номера на колите им също започваха с ТП. Би трябвало да са на подчинение към строителното министерство. Военнит имаха КЕЧ ( Квартирно експлоатационни части) които се занимаваха със строителството за МНО.

Последна редакция от mitio-minchev : 26-12-12 в 08:04 PM. Причина: Допълнение
mitio-minchev is offline   Отговори с цитат
Стар 26-12-12, 10:30 PM   #6
gzo
Полковник

gzo's Avatar

Стандартно

Аз също в началото си мислех най-логичното, че са били под шапката на строителното министерство, но никъде не намерих данни за това. Това на което се натъкнах е, че са били на пряко подчинение на Министерския съвет, но това е информация от периода на ранния соц. докато за 80-90-те нищо ! Информацията ми трябва за материал, засягащ именно подчиненоста им към ведомство различно от МНО/МО, но трябва да съм сигурен точно към кое за да не стане една гояма глупост накрая. Аз продължавам да търся.
През годините в различните родове войски имаше трансфорнации в следствие на които се прехвърляха от едно командване на друго, а със СВ допускам, че е било също така. Намример ГВ са били под шапката на МНО, но преминават към МВР, парашутните части са били под командването на ВВС, а в последствие на пряко подчинение на ГЩ. Служба ВП също в началото (на 90-те) бе част от МО до момента на разделяне на половината и финкции отишли към др.ведомство. Нищо чудно и СВ да са врътнати по веднъж-дваж през пералнята на промените.

Последна редакция от gzo : 26-12-12 в 10:39 PM.
Стар 26-12-12, 10:46 PM   #7
Parabellum
Administrator

Стандартно

Търси в Държавен Вестник!
Стар 27-12-12, 08:09 PM   #8
eger
Фелдмаршал

eger's Avatar

Стандартно

Цитат:
mitio-minchev написа Виж мнение
Преди да се нарекат СВ, бяха ТП( Трудова повинност). Промениха името през 60 те. В този период трябва да се търси. Регистрационните номера на колите им също започваха с ТП. Би трябвало да са на подчинение към строителното министерство. Военнит имаха КЕЧ ( Квартирно експлоатационни части) които се занимаваха със строителството за МНО.
Наименованието го промениха 1968 година. Аз започнах като редник в Трудова повинност, а завърших като ефрейтор от Строителни войски. Бях оператор на една молотовска единица, която първата година имаше номер ТП хххх, а втората СВ хххх.

Спасибо на хлеб не намажешь и в стакан не нальешь!
eger is offline   Отговори с цитат
Стар 28-12-12, 10:48 AM   #9
papatango
Редник

Регистриран: Mar 2011
Стандартно

През ноември 1950 г. Главна дирекция на Трудова Повинност се преименува в Управление за Отбранително строителство УОС и е на подчинение на Министерството на отбраната.
На 1 януари 1951г УОС се преименува в УСС–Управление за специално строителство,а на 25 юли 1951 г. отново става Управление Трудова повинност ТП.
С постановление на Министерски съвет от 1 юли 1954 г. ТП излиза от МО и минава на подчинение на Министерския съвет.
С указ 400 от 24 април 1969 г. ТП се преименува в СВ Строителни войски и отново минава към МО.
За периода който се интересува колегата няма много информация.
В началото на демокрацията до 1993 г. СВ са на подчинение на МО.
Намерих информация, че през 1993 г. се провеждат разговори за бъдещето на СВ между ГУСВ и Министерството на регионалното развитие и благоустройство с министър Христо Тотев, което ме навява на мисълта, че СВ вече са преминали на тяхно подчинение, но за съжаление не открих указ или дата.
С решение на Министерски съвет № 330 от 1993 г. на СВ се възлага строителството на фериботния комплекс “Оряхово-Бекет”.
Има и няколко указа №162 от 31.3.1997 Президента и заповед №051 от 01.4.97г, на министъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройство и указ 112 от 1998 г. за назначение на Началник на ТВ в който се казва, че изпълнението на указа се възлага на Министерството на регионалното развитие и благоустройство .
papatango is offline   Отговори с цитат
Стар 28-12-12, 12:15 PM   #10
eger
Фелдмаршал

eger's Avatar

Стандартно

Значи паметта ми е изменила относно годината. Останалото си е така.

Спасибо на хлеб не намажешь и в стакан не нальешь!
eger is offline   Отговори с цитат
Стар 28-12-12, 01:31 PM   #11
gzo
Полковник

gzo's Avatar

Стандартно

Цитат:
papatango написа Виж мнение
....
За периода който се интересува колегата няма много информация.
....
Мдаа
и ти си установил това което и аз. Парадоксално е, че уж не е толкова назад във времето, а не може да намерим никаква читава и конкретна информация.

Монката даде акъл да се търси в ДВ, но и там не е написано точно на кое началство са подчинени и трябва да се гадае според текстове в отделните глави.
Според : ОСНОВИ НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Глава първа
ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 7 (изм., ДВ, бр. 122 от 1997 г.) Въоръжените сили включват Българската армия и другите формирования в Министерството на отбраната, Войските на Министерството на транспорта, Войските на Комитета по пощи и далекосъобщения, Строителните войски, Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана.

Така написано излиза, че СВ е част от ВС на България, но е отделно от "Българската армия и другите формирования в Министерството на отбраната" и за това е изборено поименно отделно с другите войски и служби.

В същите ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ намирам че:
"Предоставянето на бюджетни средства за ВМТ, на СВ и на Войските на КПД става при условия и по ред, определени от Министерския съвет"

което на мен ми горови, че имат бюджет отделен от този на МО

И още нещо интересно:
"(изм., ДВ, бр. 122 от 1997 г.) Върховното главно командване включва министър-председателя, министъра на отбраната, министъра на вътрешните работи, министъра на външните работи, министъра на транспорта, министъра на регионалното развитие и благоустройството, председателя на Комитета по пощи и далекосъобщения, началника на Генералния щаб и други лица, определени от върховния главнокомандващ."

Това което съм подчертал не е ли именно ресорния министър отговарящ за СВ ? Ако да значи те са под шапката на регионалното развитие.

В Глава четвърта УЧАСТИЕ НА ДРУГИ ОРГАНИ И ОРГАНИЗАЦИИ В ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ Чл. 44 пише:
"(изм., ДВ, бр. 122 от 1997 г.) Дейностите по ал.1 се осъществяват съответно от министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на транспорта и председателя на Комитета по пощи и далекосъобщения съгласувано с министъра на отбраната и началника на Генералния щаб по отношение на подчинените им войски.

?

Всичко това е от ЗАКОН ЗА ОТБРАНАТА И ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В СИЛА ДО 15 ЮНИ 2000 точно интересуващие ме период.
Директен линк
http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=uk

Някой адвокат на линия, който да разтълкува по-компетентно закона. ?

Последна редакция от gzo : 28-12-12 в 01:38 PM.
Отговор

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане