Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > Вещеви склад > Фалеристика

Фалеристика Ордени, медали, знаци и пр.български,други,неизвестни.литература

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 17-02-06, 05:03 PM   #41
НИКЕ
Цивилен

Регистриран: Feb 2006
Възраст: 50
Стандартно

Цитат:
kapitan написа
Това за голям бронзов орден за храброст, прикачен върху бойна техника, ми се струва почти невъзможно. Ако е тъмен бронз, просто няма да се вижда, няма смисъл. Ако е лъснат, ще е перфектният прицел за чуждите артилеристи. А и нямаме такава традиция, струва ми се.
Най-малкото, до сега не съм виждал нето една единствена снимка с такова нещо, бойна техника с такова отличие. А снимки има много, вече публикациите са доста, а и по архивите има.
Колкото до следите от закачване - ами нали все по някакъв начин трябва да са били закрепени върху войнишките паметници или гробове...
Относно традицията, тя върви от дълбока древност-не само снаряжението, а и облеклото е било богато украсено- при по-бедните с дървени и бронзови украси, при по-богатите- благородни метали.
Да погледнем и хайдутите и четниците-да ги гледаш и да се дивиш-накичени, натруфени с всякаква украса, за да се открояват да стряскат с вида си дори.
Грубата отливка на ордена позволява лесно да си почиства и лъска в мирно време, лесно да се патинира или боядисва при нужда.
Но все-пак изказах само една хипотеза!
НИКЕ is offline   Отговори с цитат
Стар 17-02-06, 05:14 PM   #42
Mauser
Хайдутин

Mauser's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Възраст: 41
Стандартно

Цитат:
НИКЕ написа
Относно традицията, тя върви от дълбока древност-не само снаряжението, а и облеклото е било богато украсено- при по-бедните с дървени и бронзови украси, при по-богатите- благородни метали.
Да погледнем и хайдутите и четниците-да ги гледаш и да се дивиш-накичени, натруфени с всякаква украса, за да се открояват да стряскат с вида си дори.
Грубата отливка на ордена позволява лесно да си почиства и лъска в мирно време, лесно да се патинира или боядисва при нужда.
Но все-пак изказах само една хипотеза!
Абе, в конкретния случай имаше следи от хоросан на гърба...
Mauser is offline   Отговори с цитат
Стар 17-02-06, 05:18 PM   #43
НИКЕ
Цивилен

Регистриран: Feb 2006
Възраст: 50
Стандартно

Цитат:
Mauser написа
Абе, в конкретния случай имаше следи от хоросан на гърба...
За другия път ще измислим друга хинотеза!
......А не Ви ли харесва да си поукрасим Историята!?!?!
НИКЕ is offline   Отговори с цитат
Стар 18-02-06, 02:03 AM   #44
Parabellum
Инквизитор

Parabellum's Avatar

Стандартно

Цитат:
Nick написа
Харесва ми! Ама от Бойна Слава не дават, казват, че това било "безмозъчен национализъм". Така че да не си мръднал ни на йота от фактите, националист с националиста ти!
Тук не е Бойна слава и национализмът е разрешен с декрет от мен!
А колкото до тези апликации, не сте ли се замисляли, че може би са слагани на машините по време на парад?
Parabellum is offline   Отговори с цитат
Стар 18-02-06, 07:40 AM   #45
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Свимки много. И най-много от паради - там и пресата, и всички са щракали, щракали... И не се виждат такива работи
Стар 19-02-06, 10:28 PM   #46
Bai Varban
Странджата

Bai Varban's Avatar

Регистриран: Aug 2005
Възраст: 69
Стандартно

Цитат:
kapitan написа
Свимки много. И най-много от паради - там и пресата, и всички са щракали, щракали... И не се виждат такива работи

Сега видях Големия кръст.Мнението ми е ,че отливката е нещо като дипломна работа от художественно учебно заведение/или копие от такава/Самия аз притежавам подобни по формат "Херакъл с лъвската кожа" тежи 7 кг., глава на" Афродита" 5кг., "Тайната вечеря" итя 5кг.Всичко това, груба отливка, както горепосоченото.Аматьорска работа.
Стар 19-02-06, 11:11 PM   #47
777
Ключар

777's Avatar

Възраст: 43
Стандартно

Цитат:
НИКЕ написа
Виждал съм на 2-3 пъти подобни бронзови отливки и в разговор с колеги се зароди една хипотеза, че е възможно тези отличия да са стоели върху военна техника /оръдия,камиони, танкове и пр./!!!!!!!
........
Този който бях постнал отзад имаше следи отзад от бетон или цимент,
просто бе спасен от мангалите събиращи старо желязо, толкова бе патинирал, че не си личеше да е бронзов

SI VIS PACEM, PARA BELLUM
777 is offline   Отговори с цитат
Стар 20-02-06, 03:14 PM   #48
Mauser
Хайдутин

Mauser's Avatar

Възраст: 41
Стандартно

И съвсем не може да се нарече груба отливка. Добре, че в крайна сметка не стигна до вторични суровини.
Mauser is offline   Отговори с цитат
Стар 20-02-06, 08:42 PM   #49
Bai Varban
Странджата

Bai Varban's Avatar

Стандартно

Цитат:
Nick написа
Харесва ми! , казват, че това било "безмозъчен национализъм". :

Eто какво е излязло от ръката на едни големи български националисти.Това са вази от 76мм. оръдейни снаряди "круп" 1914г.Поставени между оръжията,амуницията и предметите от бита на бългаския войник, дават ясна представа за националистическото му съзнание.Съзнанието на онзи български войник на картината с надпис, "По пет на нож"..
Стар 14-07-06, 12:10 PM   #50
Bai Varban
Странджата

Bai Varban's Avatar

Стандартно :Медал в качество

:Трудно се намира подобен медал в качество.Виждал съм досега десеттина, но това е най доброто.За по младите ще е добре да знаят че във фалеристиката важи закона на нумизматиката."Качеството е задължително".
Стар 14-07-06, 06:02 PM   #51
танкиста от Харков
Генерал-майор

танкиста от Харков's Avatar

Стандартно

Много е хубав, но къде му е лентата
Стар 14-07-06, 09:40 PM   #52
eger
Фелдмаршал

eger's Avatar

Стандартно

Цитат:
танкиста от Харков написа
Много е хубав, но къде му е лентата
Доколкото знам няма лента. Давани са като жетони.
eger is offline   Отговори с цитат
Стар 19-07-06, 09:50 AM   #53
Bai Varban
Странджата

Bai Varban's Avatar

Стандартно Лятна скука

След преглед на сандъка на дядо "значкар" с наличност около 2000 бр. излезе само това.Интересува ме какъв е нагръдния знак, където производителя е бил много разточителен на емайл и защо на малкото кръстче короната е тип "княжески".
Стар 22-07-06, 09:17 AM   #54
Bai Varban
Странджата

Bai Varban's Avatar

Стандартно Голяма турска звезда

Отдавна търсех последното допълнение към "ордените на съюзниците от 1916г" и вече темата е завършена.Като дилетант в тази област ще бъда благодарен на който и да е било "знаещ" да ме светне ,защо тази звезда е толкова голяма/56/мм. ,и има ли разлика м/у офицерска и войнишка.Моята е сребърна и боядисана с червена боя.На снимката с подобна звезда е командващия турския корпус 1916г. генерал Хилми паша.Годината на медала е 1333 по турското летоброене, което е равно на 1916г.

Последна редакция от Bai Varban : 22-07-06 в 09:39 AM.
Bai Varban is offline   Отговори с цитат
Стар 22-07-06, 06:15 PM   #55
Conto
Офицерски Кандидат

Conto's Avatar

Регистриран: Jun 2006
Възраст: 56
Стандартно

Цитат:
Bai Varban написа
Отдавна търсех последното допълнение към "ордените на съюзниците от 1916г" и вече темата е завършена.Като дилетант в тази област ще бъда благодарен на който и да е било "знаещ" да ме светне ,защо тази звезда е толкова голяма/56/мм. ,и има ли разлика м/у офицерска и войнишка.Моята е сребърна и боядисана с червена боя.На снимката с подобна звезда е командващия турския корпус 1916г. генерал Хилми паша.Годината на медала е 1333 по турското летоброене, което е равно на 1916г.

Голямата е по ранг.
Имам една на Делим Ушус ефенди , много е красива.
Тези звезди също са вървяли и със мечове.
За справки Джендо .
Там му е силата.
Conto is offline   Отговори с цитат
Стар 23-07-06, 04:31 AM   #56
Parabellum
Инквизитор

Parabellum's Avatar

Стандартно

Този медал-защото е такъв-е създаден през 1915 година и даван като знак за военни заслуги.Самият ранг на медала е нисък-по-нисък е от медала "За Заслуги"
Англичаните са го наричали "Галиполийската звезда", а немците Eiserner Halbmond-Железният полумесец-на мен второто название по- ми харесва, но това си е лично моме мнение.
Първите екземпляри от този медал са били отсечени то бял метал и боядисани с червена боя.Според големия немски изследовател и фалерист д-р Клайтман-има екземпляри които са са сребърни и покрити с червен емайл и както той предполага са били давани на висши турски офицери.
Относно големината на медала-аз предполагам, че той е копирал българския орден "За храброст-4 степен Първи клас,който се е носел на гърдите с болт ,а също така и немския "Железен кръст" Първа степен-също носещ се на болт.
Parabellum is offline   Отговори с цитат
Стар 23-07-06, 08:19 PM   #57
Bai Varban
Странджата

Bai Varban's Avatar

Стандартно Савойската връзка

Медалчето или жетона е изцяло от сребро и понеже не бях го виждал, го вземах за една каса бира.Хазарт на дребно.
Стар 23-07-06, 09:48 PM   #58
djendo
Гост

Стандартно

Цитат:
Bai Varban написа
Медалчето или жетона е изцяло от сребро и понеже не бях го виждал, го вземах за една каса бира.Хазарт на дребно.
ЕМОТИКОНИ !!!!

Бай върбане
За една каса бира си е добра сделка.

[quote]Този медал-защото е такъв-е създаден през 1915 година и даван като знак за военни заслуги.Самият ранг на медала е нисък-по-нисък е от медала "За Заслуги" Англичаните са го наричали "Галиполийската звезда", а немците Eiserner Halbmond-Железният полумесец ....... са били давани на висши турски офицери......[quote]

Не знаех че го третират като орден , винаги съм го смятал за почетен знак за заслуги .
Според справочника на Юсуф Магинди , бронзовия и сребърния са по ранг в армията а златни има само 10 изработени.
Парабелум този от твоята снимка се е давал на висши офицери.
Заедно с тего са давали меч и кама за бойни заслуги .
  Отговори с цитат
Стар 23-07-06, 10:24 PM   #59
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Цитат:
Bai Varban написа
Честито, това е много важно допълнение по темата за Първата световна! Като гледам, това си е оригиналното турско производство - с боя. И това е баш порчето, давано от турците. Емайлираните красоти, изработвани в Германия и във Виена са наистина може би малко по-така на вид, но те са си бижутерски копия, а това е нещото, давано от турската държава /така съм чел и чувал/
Стар 24-07-06, 10:17 AM   #60
Bai Varban
Странджата

Bai Varban's Avatar

Стандартно

Благодаря за отговорите.Интересно за мен остана,че никой не обърна внимание на малкото кръстче "ЗА ХРАБРОСТ" над звездата.Взаимствах го от познатия от 1877/1878г. символ "Кръста стъпил на полумесеца".

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане