Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > История > Единъ Заветъ

Единъ Заветъ Мястото за дискусии относно Българската История

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 01-03-16, 09:15 PM   #901
mitio-minchev
Капитан

mitio-minchev's Avatar

Регистриран: Jan 2007
Възраст: 64
Стандартно

Честит празник на всички танкисти! На 01.03.1935г. са създадени танковите войски на България.
mitio-minchev is offline   Отговори с цитат
Стар 01-03-16, 09:21 PM   #902
Parabellum
Инквизитор

Parabellum's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Стандартно

Цитат:
mitio-minchev написа Виж мнение
Честит празник на всички танкисти! На 01.03.1935г. са създадени танковите войски на България.
А?
Не са ли създадени след 46-та година, когато са ни подарили танкове и са ни научили как се карат в 9-та танкова?
Стар 01-03-16, 09:42 PM   #903
mitio-minchev
Капитан

mitio-minchev's Avatar

Стандартно

През 1935 г. пристигат първите танкове (танкети) Ансалдо Фиат от Италия. Днес в ЦВК полк.Рошкев-бивш командир на 9-та танкова бригада представи книгата си "История на танковите войски".
Стар 01-03-16, 09:57 PM   #904
Parabellum
Инквизитор

Parabellum's Avatar

Стандартно

Цитат:
mitio-minchev написа Виж мнение
През 1935 г. пристигат първите танкове (танкети) Ансалдо Фиат от Италия. Днес в ЦВК полк.Рошкев-бивш командир на 9-та танкова бригада представи книгата си "История на танковите войски".
Шегувам се друже
Малко ми беше дебелашка шегата !
Честит празник на броневаците!
Моят дядо е служил през 45-та в танковата бригада!
Стар 02-03-16, 09:07 AM   #905
ГеРак
Капитан

ГеРак's Avatar

Регистриран: Sep 2010
Възраст: 54
Стандартно

...И моят баща, и чичо ми - даже на фронта е бил, ама за него от ЦВА преди години ми отговориха, че нямат данни да е бил фронтовак... , пък аз имам...
Стар 02-03-16, 11:25 PM   #906
старика
Генерал-майор

Регистриран: Oct 2009
Възраст: 39
Стандартно

Моят дядо също е бил в Сливен,ама през 54-та г. На 34-ка е бил.
Стар 27-04-16, 09:22 PM   #907
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Музеят се разширява значително, добре звучи, стига да няма някаква уловка

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1571315
Стар 28-04-16, 04:40 PM   #908
Dobsan
Поручик

Регистриран: Aug 2011
Стандартно

Теоретически нещата изглеждат добре ,лошото е че инфраструктурата е в доста окаяна състояние а реално 90% от сградите са за капитален ремонт.Доколкото съм запознат само за покривите на гаражите които са в дадения преди терен, ще са нужни между 300 до 500 хиляди лева а на колко ще възлезат другите сгради не се и замислям.Другия проблем според мен е че всичко се случва прекалено късно ,в смисъл че всичко интересно от складовете на МО вече отпътува нанякъде.Няма 155мм гаубици ,122мм ако има са за продан ,за 105 мм немски гаубици да не говорим ,стара автомобилна техника също.Стрелковото оръжие каквото МО НЕ ДАВА на музея ако случайно вземе че дойде е зверски заварено.
Ямбол е град-община и в този си вид музея "тежи" на бюджета с 50 000лв заплати и още токова издръжка в една сграда и 8 декара какво ще стане на 80 декара.Муея ще стане по голям от НВИМ без да има реално с какво да се напълни а само охрана ще надвишава вероятно няколоко пъти месечните приходи.В момента се залага на възстановки с доста ограничен бюджет и породени от това компромиси.На времено идеята беше за нещо по разчупено но от това което виждам се върви утъпканата чиновническа пътека.Моето лично виждане е че разходите по музея ще станат проблем с годините особенно във времето в което живеем.......Бързо се забрави че на времето имаше цяла група "НЕ на военен музей в града ни!"
Dobsan is offline   Отговори с цитат
Стар 28-04-16, 10:37 PM   #909
старика
Генерал-майор

Стандартно

В един двор -склад в София има до колкото знам,някои неща.Говоря за 122 -мм. гаубица ,купол на Т-34 -Полския вариант със по-големия калибър.На влизане в склада се оказа ,че сме се разминали със човек от музея в Ямбол .Работещия в склада човек ми каза ,че скоро ще пристигне Немско голямокалибрено оръдие.Интересното е ,че това оръдие пристига от района на черноморието.Значи още ги има някои работи.Просто не ги дават на музеи а на хора със пари на и под масата.
Стар 28-04-16, 10:54 PM   #910
Dobsan
Поручик

Стандартно

То с пари всичко има ,а чий е склада май се сещам от там отдавна душат резервните корпуси от Панцер 4 ,лошото е че се търси заменка кон за кокошка против всякакви законови правила.После журналалистите ще спретнат скандал "Майбах 2".Накрая г-жа Соня Пенкова ще прибере всички танкови експонати в НВИМ и шоуто ще свърши най безславно...
Стар 28-04-16, 11:19 PM   #911
deian
Moderator

deian's Avatar

Регистриран: Dec 2009
Възраст: 45
Стандартно

Dobsan написа : ... В момента се залага на възстановки с доста ограничен бюджет и породени от това компромиси.

Добромире, зная колко много направи за този музей и винаги съм бил съпричастен с това. После други "поеха нещата" и гаврата стана пълна-ясно е защо... А за "възстановки" като тази /Слава Богу не знам да е имало втора!/ не е виновен ограничения бюджет, а примитивизмът, непукизмът-да не употребя по-пиперлива дума и склонността към излагации...За историята пък съвсем да не говорим, че става страшно. http://www.traditsia.com/forum/showthread.php?t=6974
Стар 29-04-16, 09:22 PM   #912
старика
Генерал-майор

Стандартно

Цитат:
Dobsan написа Виж мнение
То с пари всичко има ,а чий е склада май се сещам от там отдавна душат резервните корпуси от Панцер 4 ,лошото е че се търси заменка кон за кокошка против всякакви законови правила.После журналалистите ще спретнат скандал "Майбах 2".Накрая г-жа Соня Пенкова ще прибере всички танкови експонати в НВИМ и шоуто ще свърши най безславно...
За Панцерите мисля ,че си прав.Точно тези проявяват интерес.Те са изкарали и взели всичко което е Съветско от "Крали Марко".Така каза човека .Премрънка,че нищо Немско не могли да докопат.
Стар 30-04-16, 10:23 AM   #913
Dobsan
Поручик

Стандартно

Няма нищо лошо човека да "ДОКОПА" нещо немско ,в разпореждане на МО има над 30 корпуса!Лошото е че всеки път се пробва да бъдат купени на цена под тази за скраб и естествено някой се усеща и става скандал.Сега се пробват финтове с музея при положение че закона е категоричен че могат да се обменят само неща от обменния фонд и то само с друг музей на база финансова реципрочност.Последния Панцер 4 -корпус надупчен на решето се продаде във Финландия за 220 000 евро преди година.Един Т-34 на ход струва в ЕС около 40 000евро.Музея на бойната слава беше пред размяна със полския военен музей на гол корпус от Т-4 срещу Т-34 на ход с поемане на всички транспортни разходи но въпреки егидата на МО и Полския военен аташе някой успя да провали нещата.Сега се залага явно на това всеки разбиращ поне малко от нещата да бъде отстранен за да може някой да си разиграе коня без да се мисли за последствията!Явно хората поръчали си Т-4 и вероятно дали и аванс са станали много нетърпеливи!
Стар 30-04-16, 06:43 PM   #914
pereto
Генерал-майор

pereto's Avatar

Възраст: 43
Стандартно

Срамота! За съжаление съм убеден че всичко е истина! Дано все пак по някое време някой съвестен човек се "докопа" до някаква позиция ,позволяваща нещата да се променят! Лошото е че с един няма да стане... мръсниците са прекалено много
pereto is offline   Отговори с цитат
Стар 18-09-16, 10:29 AM   #915
Parabellum
Инквизитор

Parabellum's Avatar

Стандартно

От социалната мрежа или Фейсчук - казано по нашенски.
Коментарът е върху тази снимка очвидно следвоенна с Т-4.
Изводите ги оставям за вас.
Аз отивам да търся "тигрите"!
Прикачени картинки
File Type: jpg 123.jpg (30.7 КБ, видяно 50 пъти)
File Type: jpg 14.jpg (68.4 КБ, видяно 81 пъти)
Стар 21-09-16, 11:06 AM   #916
Dobsan
Поручик

Стандартно

Приказката с "Тигрите" наистина я има но най вероятно иде реч за Пантерите поради специфичната ходова част еднаква с тази на по голямата котка.Хипотетично нашите може и да са набарали някой и друг Тигър по бойните полета но вероятноста той да е бил изправен не е голяма ,дори да допуснем че до наша територия е стигнал някой такъв танк за изучаване то би ставало дума за 1-2 машини.А виж Пантерите са си били почти 20 на ход така че приказки е имало със 100%!
Стар 02-10-16, 09:42 PM   #917
Бай Ганьо
Фелдфебел

Бай Ганьо's Avatar

Регистриран: Nov 2013
Стандартно

И всичко за "Пантерите" е ясно до 01.01.1948 г. Информацията за тях след тази дата е засекретена и въпреки изтеклите срокове, никой не си мръдва задните части, за да я разсекрети. Оправданието - разсекретяването става от този, който е засекретил информацията. И тъй като благодарение на реформите в момента не съществува органът, извършил засекретяването, омагьосаният кръг се затваря.
Стар 02-10-16, 10:00 PM   #918
Parabellum
Инквизитор

Parabellum's Avatar

Стандартно

Там е тя !
Преди три години работих с една Архивна единица, която беше разсекретена от ДАНС през 2011 година. Самата Архивна единица се отнасяше до битови проблеми, изхранване и лекуване на войници през Балканската война.
Явно през годините е била пропускана и си е останала Секретна до преди 5 години.
Стар 03-10-16, 03:17 PM   #919
mitio-minchev
Капитан

mitio-minchev's Avatar

Стандартно

Оръдието на паметника на танкистите в София (срещу Феята) е от Пантера.
Стар 03-10-16, 09:24 PM   #920
Бай Ганьо
Фелдфебел

Бай Ганьо's Avatar

Регистриран: Nov 2013
Стандартно

Не. Оръдието е 100милиметрово Д-10Т2С, с допълнително заварен дулен спирач от не помня каква точно гаубица. Идеята е била да наподобява поне външно оръдието на Stug.
Отговор

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане