Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > Вещеви склад > Вещеви Склад

Вещеви Склад Всичко за реконструкторските униформи и техните аксесоари

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 10-09-17, 09:28 PM   #21
Lyubo_sr
Капитан

Lyubo_sr's Avatar

Регистриран: May 2008
Възраст: 47
Стандартно

Цитат:
gzo написа Виж мнение
Някой има ли представа какво представлява това на колана под дихателя на газа ?
Манерка за пърцуца?
Lyubo_sr is offline   Отговори с цитат
Стар 13-09-17, 08:40 PM   #22
Essaul
Подполковник

Essaul's Avatar

Регистриран: Feb 2009
Стандартно

след малко ще погледна "инструкция за употреба на кожената газова маска" --е , верно издание е на 5-та Дунавска, а както забелязвам боеца е от 8-ми приморски ......................многоточието е моментното ми замисляне дали в спомените на един подофицер от 8-ми ПрМ полк бях срещал в описание подобен атрибут.
Стар 13-09-17, 10:59 PM   #23
Essaul
Подполковник

Essaul's Avatar

Стандартно

Грешка GZO, името е " ОпЖтване по газовата служба Длъжности на войника "

Съдейки по 7-те странички на брошурата -най вероятно е кутийка за вазелин с който да се почиства редовно маската. Остана още едно "ОпЖтване" , но конкретно за маската , трябва само да го изровя и прегледам
Стар 14-09-17, 05:56 AM   #24
eger
Фелдмаршал

eger's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Стандартно

Цитат:
Essaul написа Виж мнение
след малко ще погледна "инструкция за употреба на кожената газова маска" --е , верно издание е на 5-та Дунавска, а както забелязвам боеца е от 8-ми приморски ......................многоточието е моментното ми замисляне дали в спомените на един подофицер от 8-ми ПрМ полк бях срещал в описание подобен атрибут.
С цялото ми уважение, но 8-ми Приморски е именен полк и носи на пагона вензел, а не цифра.

Спасибо на хлеб не намажешь и в стакан не нальешь!
eger is offline   Отговори с цитат
Стар 14-09-17, 10:59 AM   #25
gzo
Полковник

gzo's Avatar

Регистриран: Jan 2008
Стандартно

Полкът е без значение, та ако ще да е и "8-ми артилериСТки", въпроса беше да видим какво ли още е закичил боеца в стремежа си да е по-боен.
gzo is offline   Отговори с цитат
Стар 14-09-17, 11:03 AM   #26
Essaul
Подполковник

Essaul's Avatar

Стандартно

Благодаря Егер , за уважението ако е искрено , нонямаше нужда-мисля знаеш че трябва да нося очила , но след поредните строшени не нося......

Както и да е ....недоглеждането е мое . Но въпреки това , успях да намеря упоменатото от мен "Наставление"--в кавички е нарочно тъй като не е упоменато какво точно е ........опа -пак Меа кулпа максима-

Гриф -Тайно
5-та пех Дунавска дивизия
Употребление на Кожената Маска
1918
Препис-Поверително
Оперативна наредба Но 26
Карта 1:25 000
Щабъ с. Бърнево 01.09.1918
Началника на дивизията заповяда :
§ 1.
Да се вземе за сведение , ръководство и точно изпълнение приложеното тук упътване за употреблението на кожената маска .

Н-к Щабъ от Генералния щабъ (подп) полк. ГЕОРГИЕВ
Верно, Газовъ Офицеръ : Поручикъ : Тодоровъ

И тъй , уважаемия Есаул предполага според формата на газовата маска че става въпрос за кутия за т.нар резервни целонови стъкла влизащи в употреба след 5-ия ,максимум до 6-тия час от началото на противниковата газова атака или от звука на щурмглоке.
И тук съм длъжен да призная интуицията на Стария Фел, имайки предвид съседния боец , че е с гумена....всъщност от началото на 1918-та и кожените и гумените газови маски постъпват с ламаринени кутии в три размера според размера на маската, но в два варианта -тъй щото 2-ри размер на гумената не съответствува на 2-ри размер на кожената....

това е скромното ми предположение, а хайдушкия разказ малко по-късно.......

пс-Наистина собственика на снимката не може ли със силна лупа да погледне има ли нещо друго означено на пагона , или направо теглим чертата-поручик от 8-ми Артилерийски....?
Стар 14-09-17, 04:46 PM   #27
Zdravko
Цивилен

Регистриран: Jun 2012
Възраст: 37
Стандартно

Това е цялата снимка.
Прикачени картинки
File Type: jpg 3-ma drugari.jpg (155.6 КБ, видяно 66 пъти)
Zdravko is offline   Отговори с цитат
Стар 14-09-17, 10:59 PM   #28
Essaul
Подполковник

Essaul's Avatar

Стандартно

За мен лично така вече може да се допусне и друга версия , наблюдателен патрул от артилерийски наблюдатели -изнесени във възможно най-предна застава , близка до противника -затова и всеки е снабден с необходимите атрибути-фенерче,свирка,бинокъл, пистолет, гранати за бързо отблъскване противниково щурмово нападение, а "предмета" на колана е чохъл за дискова граната .....
Стар 15-09-17, 09:35 AM   #29
Valo
Super Moderator

Valo's Avatar

Възраст: 55
Стандартно

Цитат:
eger написа Виж мнение
С цялото ми уважение, но 8-ми Приморски е именен полк и носи на пагона вензел, а не цифра.
Девети полк също е именен. Войниците носят на пагона нарисуван вензел, а офицерите цифрата 9 или позлатен вензел "К"на еполетите. /За бърза справка - стр.85 и 87 от книгата на Въчков./ На снимката са офицери и цифрата "8" наистина може да означава 8-ми Приморски.

"Если Вас отсюда не гонят - то это ещё не значит, что Вы здесь нужны! "
Valo is offline   Отговори с цитат
Стар 15-09-17, 01:53 PM   #30
Zdravko
Цивилен

Регистриран: Jun 2012
Възраст: 37
Smile

Друго интересно нещо, поне за мен е скъсяването на лопуса или по - скоро прибирането на щика плътно до колана. Някой има ли идея, защо го е направил и дали е имало такава практика?
Zdravko is offline   Отговори с цитат
Стар 15-09-17, 08:02 PM   #31
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Това е просто електрическо фенерче PERLUX. Появяват се от време на време по борси и антиквариати. https://www.google.bg/search?q=perlu...w=1280&bih=827
Стар 15-09-17, 08:29 PM   #32
Essaul
Подполковник

Essaul's Avatar

Стандартно

[quote=kapitan;198979]Това е просто електрическо фенерче PERLUX. Появяват се от време на време по борси и антиквариати. https://www.google.bg/search?q=perlu...w=1280&bih=827[/QUOT

афирматифф!!!))) В Никакъв случай не бих отхвърлил предположението на Кептъна, още повече че е изрично упоменато , при първа възможност джобните фенерчета-които пак изрично е упоменато, че са средства, но средства на Нашето общо Царство, трябва да бъдат безшумно отстранени от торса , или мястото където боеца го е закачил и да го прикачи на края на дървена пръчица достатъчно здрава за да го задържи, която боеца откъсва безшумно от леските покрай пътеките и така показвайки безшумно на останалите от щурмовата група фактически измества траекторията на бойната група промъкваща се към срязаните телени заграждения. Така противника от примерно разстояние 100 метра получава зрителна измама от поне 130 линейни метра....(+30 метра от предварително проучената от врага пътека )

Браво Месерище гадно:vb_xyxt hu
Стар 16-09-17, 07:17 AM   #33
Valo
Super Moderator

Valo's Avatar

Възраст: 55
Стандартно

Цитат:
kapitan написа Виж мнение
Това е просто електрическо фенерче PERLUX. Появяват се от време на време по борси и антиквариати. https://www.google.bg/search?q=perlu...w=1280&bih=827

"Если Вас отсюда не гонят - то это ещё не значит, что Вы здесь нужны! "
Valo is offline   Отговори с цитат
Стар 16-09-17, 11:17 AM   #34
Essaul
Подполковник

Essaul's Avatar

Стандартно

Цитат:
Lyubo_sr написа Виж мнение
Манерка за пърцуца?

За Ракия матарите наистина са с идентичен размер , не трябва да надвишават 70 грама, иначе офицерите са разполагали с по-обемисти , че и с чашка.
Стар 17-09-17, 06:08 PM   #35
TOWER
Майор

TOWER's Avatar

Регистриран: Mar 2007
Възраст: 40
Стандартно

TOWER is offline   Отговори с цитат
Стар 17-09-17, 10:46 PM   #36
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Мислех, че имам такова, да го снимам, но не го намерих. Може и да се заблуждавам Както и да е, ето по темата едно доста по-рядко, Магнет-лампата на фирма Краус, Берлин. Доста екзотично фенерче от Първата световна, има две халки да се носи провесено на канап, а за да свети, отдолу се дърпа тънка верижка, която върти динамо-механизма вътре. Даже още леко светва при дръпване! Пък и си е сериозна вещ за носене, диаметърът му е около 9 см, че и си тежи на мястото
Прикачени картинки
File Type: jpg f1.jpg (150.6 КБ, видяно 17 пъти)
File Type: jpg f2.jpg (119.1 КБ, видяно 10 пъти)
Стар 17-09-17, 10:55 PM   #37
Parabellum
Administrator

Стандартно

Пу за мен.
Не ти трябва нали?
Стар 17-09-17, 11:09 PM   #38
kapitan
Moderator

kapitan's Avatar

Стандартно

Трябва, трябва Но както е казал Далай Лама - "Ако търсиш и не намираш, пак потърси!" - ето го и Перлукс. Малко по-голям от другото, но по-лек, защото е доста кух /е, с батерия сигурно и той ще понатежи/. Отзад има телени окачалки за колан, а вътре май нещо липсва, освен лампичката, разбира се, но това е.
Прикачени картинки
File Type: jpg f1.jpg (144.0 КБ, видяно 23 пъти)
File Type: jpg f2.jpg (121.4 КБ, видяно 20 пъти)
File Type: jpg f3.jpg (137.7 КБ, видяно 20 пъти)

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане