Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > Вещеви склад > Униформи

Униформи български,други,принадлежности

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 10-04-17, 01:47 PM   #1
Lubo1916
Цивилен

Регистриран: Aug 2015
Възраст: 19
Стандартно Въпрос за шинел

Здравейте на всички! Надявам се за малко помощ за един шинел. Знам, че тук има хора, които разбират от това много, и за това се обръщам към вас. Става въпрос за този шинел. Та, въпросите ми са множко, и не мога да си отговоря на тях...От кой период е шинелът, на кой род войски е бил, дали е имал пагони и петлици и ако е имал, какви точно са били за да мога да го окомплектовам. След кратка консултация с Александър Въчков вече има съмнения дали шинелът е български изобщо и дали е военен? Копчетата със сигурност са ранните български военни, но въпросът е и до шинела. Дали по кантовете на джобовете и отзад на коланчето може да се определи родът войска за който е бил? А дали е бил с един ред копчета или с два...? Това са все въпроси на които не мога да си отговоря и ще съм благодарен на всеки, помогнал ми с малко информация по определянето на шинела. Благодаря предварително!
Прикачени картинки
File Type: jpg WP_20170407_001.jpg (169.1 КБ, видяно 53 пъти)
File Type: jpg WP_20170407_002.jpg (202.8 КБ, видяно 34 пъти)
File Type: jpg WP_20170407_003.jpg (294.2 КБ, видяно 24 пъти)
File Type: jpg WP_20170407_004.jpg (263.9 КБ, видяно 21 пъти)
File Type: jpg WP_20170407_006.jpg (161.5 КБ, видяно 26 пъти)
Lubo1916 is offline   Отговори с цитат
Стар 10-04-17, 01:49 PM   #2
Lubo1916
Цивилен

Стандартно

И още снимки:
Прикачени картинки
File Type: jpg WP_20170407_007.jpg (275.9 КБ, видяно 31 пъти)
File Type: jpg WP_20170407_008.jpg (237.1 КБ, видяно 23 пъти)
File Type: jpg WP_20170407_010.jpg (157.2 КБ, видяно 23 пъти)
File Type: jpg WP_20170407_012.jpg (194.5 КБ, видяно 25 пъти)
File Type: jpg WP_20170407_013.jpg (263.0 КБ, видяно 16 пъти)
Стар 11-04-17, 12:26 AM   #3
СТЕФКИШ
Майор

СТЕФКИШ's Avatar

Регистриран: Jan 2013
Възраст: 41
Стандартно

от вътре има ли хастар!
копчетата всичките ли са шити с един конец или има остатъци от друг конец?
може ли снимка на яката от вътрешната страна?
канта черен ли че от снимките не мога да преценя!
тази дреха трябва да е стояла някъде добре прибрана за да се запази в това състояние,разкажи неговата история ако знаеш нещо!
СТЕФКИШ is offline   Отговори с цитат
Стар 11-04-17, 09:44 PM   #4
Lubo1916
Цивилен

Стандартно

Шинелът от вътре няма хастар. Копчетата от пред са шити с един и същ конец, с изключение на едното най долно копче, което е късния образец бакелитено копче с царския лъв с надпис отдолу "Щиляновь" и е добавено след това във времето най-вероятно. Също така отзад на коланчето дясното копче също е от бакелитените с надпис "Щиляновь". Само тези две копчета са подменени вероятно във времето, но има и нещо което ми се видя странно. Предпоследното копче от пред от горе на долу е отново желязно с ранния лъв, но не е било никелирано а е било черно, но пък е шито с един и същ конец като всички останали ранни копчета с лъва. Канта по джобовете от пред и на коланчето отзад е тъмно син. Ами шинелът е открит в едно Троянско село, наистина изключително запазен за времето си и мисля да се опитам да открия на кого е бил но ще е малко трудничо, но пък не невъзможно. Мисля си, дали не е свързан с историята на 34 пехотен троянски полк но само предполагам....Утре ще снимам яката от вътре и ща кача снимките. Периодът му дали е БВ или ПСВ или по късен или ранен?
Стар 12-04-17, 10:43 PM   #5
Lubo1916
Цивилен

Стандартно

Ето и снимките на яката от долу и снимка на шинела закопчан.
Прикачени картинки
File Type: jpg 1.jpg (182.7 КБ, видяно 30 пъти)
File Type: jpg 2.jpg (222.6 КБ, видяно 34 пъти)
File Type: jpg 3.jpg (235.2 КБ, видяно 22 пъти)
File Type: jpg 4.jpg (228.1 КБ, видяно 28 пъти)
File Type: jpg 5.jpg (165.1 КБ, видяно 55 пъти)
Стар 18-09-17, 11:09 AM   #6
Jorkata
Ефрейтор

Регистриран: Sep 2017
Възраст: 22
Стандартно

За мен това е ранен от БВ. Копчетата са със стария лъв да, най-вероятно зелени, но се срещат и бели за кавалерия и строителни войски. Пагоните са меки, личи му, че е имало. Ранк е подофицер според мен с изнесените леко настрани копчета.
Виж дали на ръкава няма следи от тези триъгълните нашивки големите, това са отличавали ранковете по шинелите на ранните образци.
Jorkata is offline   Отговори с цитат
Стар 27-11-17, 08:26 PM   #7
Lubo1916
Цивилен

Стандартно

Благодаря за информацията! Като се прибера ще го огледам отново обстойно за следи от нашивки и ще пиша отново. А този тъмносиния кант за кой род войски е характерен, кавалерия, строителни войски?
Стар 28-11-17, 07:16 AM   #8
eger
Фелдмаршал

eger's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Стандартно

Цитат:
Jorkata написа Виж мнение
За мен това е ранен от БВ.
Виж дали на ръкава няма следи от тези триъгълните нашивки големите, това са отличавали ранковете по шинелите на ранните образци.
Колега, с цялото ми уважение към вас, но "триъгълните нашивки големите" не са били за да се "отличават ранКовете на ранните образци".

Те определят прослужените години и в нашата армия са се ползвали не само в ранните образци шинели, а до края на ВСВ.
И още нещо колега - в армията няма "ранКове", а "чин" или "звание", . РанГове има само в флота.

Спасибо на хлеб не намажешь и в стакан не нальешь!
eger is offline   Отговори с цитат
Стар 28-11-17, 12:35 PM   #9
gzo
Полковник

gzo's Avatar

Регистриран: Jan 2008
Стандартно

Цитат:
eger написа Виж мнение
Колега, с цялото ми уважение към вас, .....Те определят прослужените години и в нашата армия са се ползвали не само в ранните образци шинели, а до края на ВСВ.
....
В услуга на уважаемия Егер донасям сведението, че и днес се ползват подобни "триъгълни емблеми". Разбира се не защото имаме наши стари традиции в това отношение, а защото следваме традициите на новите ни господари отвъд океана. В днешния си образ въпросните нашивки се носят от главните сержанти и имат за цел да ги степенуват по старшинство, което до някъде пак е в пряка зависимост от прослужените години. Предполагаемо колкото повечко прослужени годинки, толкова повече нагоре по стълбицата и съответно повечко нашити чавки по раменете. Горното не важи за младите връзкарчета.
gzo is offline   Отговори с цитат
Стар 28-11-17, 02:41 PM   #10
eger
Фелдмаршал

eger's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Стандартно

Нямам отношение към съвремието. Ставаше въпрос за ранните в исторически смисъл шинели до ВСВ.

Спасибо на хлеб не намажешь и в стакан не нальешь!
eger is offline   Отговори с цитат
Отговор

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане