Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > Вещеви склад > Вещеви Склад

Вещеви Склад Всичко за реконструкторските униформи и техните аксесоари

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 13-03-16, 05:46 PM   #41
pereto
Генерал-майор

pereto's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Възраст: 43
Стандартно

Упорито продължавам да чопля въпроса, макар да съзнавам че Българските манерки, сухарки, колани и т.н.не са така интересни за масата "колекционери" тъй като не могат да се продават за немски в Ебей :) , но все се надявам че реконструкторите и шепата пазители на екипировката на Българската армия оценяват информацията.

Та вече имам представителна извадка от 5 броя сухарки със копчета, от които на 2 копчетата са си на място, а на другите 3 не са на местата си. Всички са идентични като материя и т.н.. Всичките не са фабрично зашити, а са били пришивани вероятно от войниците . При намиращите се при мен всички са "монтирани" по различен способ. Само една така и не е била ползвана и съответно не е прикрепван ремъка никак. При другите четири има една със конопена връв, една със тел, една със внимателно подреден шев(сив конец) и една пробита и завързана. Показвам снимка на 4 -те последни, петата я показах в началото( с конопеното връв). Само на 2 общо има печат с черен цвят -МЗ и I римско. Туй то.
Прикачени картинки
File Type: jpg IMG_0727.JPG (76.9 КБ, видяно 18 пъти)
File Type: jpg IMG_0732.JPG (179.1 КБ, видяно 22 пъти)

Последна редакция от pereto : 13-03-16 в 05:49 PM.
pereto is offline   Отговори с цитат
Стар 13-03-16, 09:33 PM   #42
СТЕФКИШ
Майор

СТЕФКИШ's Avatar

Регистриран: Jan 2013
Възраст: 41
Стандартно

разбира се че я оценяваме информацията Момчиле,това е труд който изисква време ровене търсене,събиране на информация,сравняване за да се намери максимално достоверна информация,която да се поднесе готова за четене!
ще видя какво мога да снимам,но ще падне ровене!
СТЕФКИШ is offline   Отговори с цитат
Стар 20-03-16, 09:38 PM   #43
СТЕФКИШ
Майор

СТЕФКИШ's Avatar

Стандартно

ето какво изрових днес 4 бр.царски сух.торби идентични по кройка с различен нюанс на зелено,като последната се закопчава с метално копче боядисано в черно(виждал съм чисто без надпис,с надпис "trainost") и единствено разлика прави медицинската!
медицинската сухарка е от по груб зеблен плат,като ъглите на капака са подгънати и зашити.Царските сухарки имат катарама за презраменния ремък(за сега не съм виждал ремък без катарама),като ремъка има кръгли или шестограмни капси от бял или жълт метал!
тука само да вметна че сравнявайки царска със ранен соц сухарки почти не намирам разлика освен в печатите!
Прикачени картинки
File Type: jpg Picture 1421.jpg (186.4 КБ, видяно 23 пъти)
File Type: jpg Picture 1422.jpg (165.4 КБ, видяно 21 пъти)
File Type: jpg Picture 1423.jpg (295.1 КБ, видяно 16 пъти)
File Type: jpg Picture 1424.jpg (294.2 КБ, видяно 12 пъти)
File Type: jpg Picture 1426.jpg (151.2 КБ, видяно 10 пъти)
Стар 20-03-16, 09:55 PM   #44
pereto
Генерал-майор

pereto's Avatar

Стандартно

а отвън ли са пришити всички ремъци? при доказано царските забелязах пришиване само отвън?
Стар 20-03-16, 09:59 PM   #45
СТЕФКИШ
Майор

СТЕФКИШ's Avatar

Стандартно

мисля че от вън,за това не обърнах внимание,на снимките не се ли вижда?
Стар 21-03-16, 08:54 AM   #46
pereto
Генерал-майор

pereto's Avatar

Стандартно

да вижда се при доказано ( с печати) царските всички презрамки за пришити външно(поне при моите). При показаните от теб единствено за медицинската заради странните краища на капака не мога да преценя другите напълно покриват очертаните макар и мъгляви критерии. При соца започват с разни иновации - текстилни гайки на ремъците- презрамки, текстилни ремъчки за затваряне от пред. постепенно и престават да правят обли краищата на капаците(не знам точно кога, но по съветски образец в един момент ги променят). Просто най- ранните соц се произвеждат по "царската" технология и материали и се различават основно попечатите , но и често започват да шият ремъка вътрешно както и гореуказаните детайли. ПО-късните вече са съвсем различни. Всичко това е според мои практически наблюдения и твоите които показа не противоречат с изключение на медицинската. Интеесно ПСВ как са били...имам една много амортизирана (напълно покриваща "царските" характеристики) но с някой по-особенни труднозабележими подробности.
Стар 21-03-16, 09:28 PM   #47
СТЕФКИШ
Майор

СТЕФКИШ's Avatar

Стандартно

да медицинската има разлика с другите,в грубия плат и подгънатите ъгли на капака и прави впечатление капсите които са с подгънати крачета характерни за българската милитария от 30-те.
аз бих ги определил като датировки:
-медицинска по ранна 30-те.
-двете с каишки за закопчаване(най-масовите)от периода на войната.
-тази с копчето от последните преди соца.
разбира се възможно и да греша няма нищо сигурно,за медицинската възможно да е по специален чешит,но до като не се намери поне още една такава която да прилича на моята не може да се твърди със сигурност!
нал тъй?
снимай твоята амортизираната?
Стар 22-03-16, 09:38 AM   #48
pereto
Генерал-майор

pereto's Avatar

Стандартно

На основата на показаното тук и видяното през годините и наличните образци подкрепям напълно изводите за датировките на основните типове. С известно възможно(но несигурно уточнение) че част от произведените с метално копче, които са с 2 пришити фабрично края, носят печати от ранния соц. НЕ всички!!! С копчето с лъвчето и част от тези с металното копче са изглежда военно временно производство, вероятно дори 1944-45г..
За медицинската- да вероятно е или по-ранна или по-различна серия- досега не съм виждал такава на живо.
Стар 29-03-16, 08:51 AM   #49
pereto
Генерал-майор

pereto's Avatar

Стандартно нови

2 последни (зесега)
НОва -последна придобивка и една по-износена, която бях обещал да покажа.
Та вчера взех една много хубава с изобилие от печати ( 3 ) - съвсем "класическа" ВСВ БЪлгарска сухарка, напълно отговаряща на вече посочените критерии. НЕ бях виждал средния кръгъл печат с диаметрална линия и трицифрен номер в едната част. Според мен са постявяне едновременно - един след друг, съдейки по подредбата и черния цвят на мастилото.
Другата е почти идентична, само че е едва забележимо по-малка, по -тесни са ремъците, и катарамата на презрамката. печатите по нея са само МЗ III , нямам основания да я определя като по-ранна(30-те, 20-те?), освен може би по по-малките рапиди.
Прикачени картинки
File Type: jpg IMG_0810.JPG (100.9 КБ, видяно 16 пъти)
File Type: jpg IMG_0816.JPG (153.6 КБ, видяно 19 пъти)
File Type: jpg IMG_0817.JPG (116.7 КБ, видяно 12 пъти)
File Type: jpg IMG_0824.JPG (81.0 КБ, видяно 12 пъти)
File Type: jpg IMG_0822.JPG (65.5 КБ, видяно 13 пъти)

Последна редакция от pereto : 29-03-16 в 08:57 AM.
Стар 22-08-16, 03:43 PM   #50
Essaul
Подполковник

Essaul's Avatar

Регистриран: Feb 2009
Стандартно

Медицинската е 100% ВСВ , имам я абсолютно същата, но като обикновена презраменна сухарка ,за плата може да се каже само едно--Плата е тревнозелен брезент характерен за нашите пехотни раници ВСВ които копират немските Артилерийски , ако не ме лъже паметта , номоже и да бъркам-имам страхотна снимканаНаш Боец със шаячна униформа отначалото на 40-тте именно с подобна раница.

Що се касае до копчетата за кратко времеуспях да събера цяла колекция отпоне 15-20броя....и то все от периода,почвайки от прочутите "За Господа" и свършвайки до кокалените ,които навяват малко неприятни спомени....

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане