Форуми  

Върни се назад   Форуми "Традиция" - В служба на колекционера и реконструктора от 2005 година! > Вещеви склад > Вещеви Склад

Вещеви Склад Всичко за реконструкторските униформи и техните аксесоари

Отговор

Инструменти за темата Режими на показване
Стар 14-12-10, 07:33 AM   #21
deian
Moderator

deian's Avatar

Регистриран: Dec 2009
Възраст: 45
Стандартно

Цитат:
PETRESKO написа Виж мнение
По отношение на цвета на гимнастьорките тъмния варянт на търновци е доста сполучлив Имам кройката на рисунка от светилото в тази област -Александър Въчков
Въпроса с пушките стои Според новия закон не можем да носим
Ще правя тогава този десен /имам доста снимки на Търновци и мисля че ще уцеля цвета/. Може ли да те полмоля за схеми на кройката /може и в друга тема да не разводняваме тази/-мисля че и други ще се заинтересуват.
deian is offline   Отговори с цитат
Стар 14-12-10, 02:52 PM   #22
danmaxi
Подполковник

danmaxi's Avatar

Регистриран: Apr 2009
Възраст: 49
Стандартно

Светлия е по подходящ /лично мнение/
Стар 14-12-10, 04:40 PM   #23
PETRESKO
Генерал-майор

PETRESKO's Avatar

Регистриран: Sep 2007
Възраст: 37
Стандартно

Цитат:
danmaxi написа Виж мнение
Светлия е по подходящ /лично мнение/
В смисъл?Като цвят ли?
Стар 14-12-10, 04:51 PM   #24
danmaxi
Подполковник

danmaxi's Avatar

Стандартно

Не само като цвят , имам впредвид че плата е малко по лесно да се намери , докато на колегите от Търново ризите са от плат които на този етап не е лесно да бъде намерен , а и стои въпроса все пак да сме що годе с еднакви/и като модел и като цвят/ризи , не е ли по удачно да се реши малко по генерално този въпрос , а не едните с такъв цвят , другите със втори и трети кои какъвто намерил , пак казвам това си е мое мнение , но ако всеки си каже мнението ще се стигне и до консенсус накрая .
Стар 14-12-10, 04:57 PM   #25
PETRESKO
Генерал-майор

PETRESKO's Avatar

Стандартно

Автентичноста е водеща Отделен е въпроса,че постарите снимки всички боици са различни гимнастиорки
Стар 14-12-10, 05:03 PM   #26
danmaxi
Подполковник

danmaxi's Avatar

Стандартно

Автентичноста е наистина водещ фактор .
Стар 14-12-10, 06:12 PM   #27
SILENT
Подполковник

SILENT's Avatar

Стандартно

То само гимнастьорките да бяха различни, добре щеше да е. То не са униформи, не са ботуши и цървули, не са пушки, май само паласките са еднакви...

Иначе идеята за състезание по стрелба с въздушна пушка е добра - предлагам по този въпрос да се използва модел, близък до историческия период, като vz 47 да речем.
SILENT is offline   Отговори с цитат
Стар 14-12-10, 06:14 PM   #28
mi6otonev
Поручик

Регистриран: Oct 2007
Възраст: 71
Стандартно

Абе колеги,да питам ще има ли запасняци? Ама като чета Оги как се кани да гони направо нямам кураж да се запиша,а много ми се иска да си спомня за аскерлика. Много зависи кога ще се проведе това мероприятие и с лятна или зимна униформа ще е аскера.Не забравяйте,че при мен има около 80 зимни вълнени кафяви курки и толкова сиви бойни шинела с един ред копчета.
mi6otonev is offline   Отговори с цитат
Стар 14-12-10, 06:55 PM   #29
PETRESKO
Генерал-майор

PETRESKO's Avatar

Стандартно

Цитат:
mi6otonev написа Виж мнение
Абе колеги,да питам ще има ли запасняци? Ама като чета Оги как се кани да гони направо нямам кураж да се запиша,а много ми се иска да си спомня за аскерлика. Много зависи кога ще се проведе това мероприятие и с лятна или зимна униформа ще е аскера.Не забравяйте,че при мен има около 80 зимни вълнени кафяви курки и толкова сиви бойни шинела с един ред копчета.
Добре дошъл си Пусни една снимка да видим до къд си стигнал и да помагаме ако има нужда Има ли кафяви клинове при теб?
Стар 14-12-10, 06:58 PM   #30
SILENT
Подполковник

SILENT's Avatar

Стандартно

Дано да има, защото топът шаяк, който имах на село се оказа черен
SILENT is offline   Отговори с цитат
Стар 14-12-10, 07:09 PM   #31
PETRESKO
Генерал-майор

PETRESKO's Avatar

Стандартно

По отношение на гимнастьорките по добре да си направим шаечни куртки Вище румънците И в пек и в студ са с шаяк Стоят много добре и не се оплакват че им е жежко По представителни са куртките иначе малко приличаме на четници
Стар 14-12-10, 07:54 PM   #32
deian
Moderator

deian's Avatar

Стандартно

Ради Бога , брат недей! Аз си мисля как и шаечния клин ще понеса в жегата /ясно е как-като в казармата-с напальонките под него при 30 градуса жега докато дойде заповедта за лятна форма/ камо ли и куртката. Гимнастьорките са добра идея, но наистина трябва общ стандарт и то сега-докато се екипират много от хората. Иначе ще е неприятно после нови ходения по мъките-платове, бои, пари ипр. Първо да решим всички ПСВ бойци от цялата страна ли трябва да са що годе еднакво изглеждащи /според мен трябва/ и да имат минимални разлики-паласките например. Вече е приет стандарт за необходимия минимум екипировка описан неколкократно в темата "Българският войник през ПСВ".Ако гледаме автентичност трябва всички да сме с паласки М88, което е невъзможно /и по финансови причини дори/, но други неща могат да се уточнят: 1 цвета на гимнастьорката /напр да приемем-този на Търновци/
2 цвета на каските, гранатите, канчетата и пр /Petresko е разработил цвят тип ПСВ, мисля че и Търновци имат същия/
3 с този нов закон пушката остава ли към задължителните елементи
Въпросът за унифицирането мисля ,че е важен /вижте какви разправии има с опълченските униформи/ и ако преценят модераторите могат да го изведат като отделна тема за да се набива по-лесно на око-пр "Общоприет стандарт за....."
Поздрави!

Последна редакция от deian : 14-12-10 в 08:08 PM.
Стар 14-12-10, 08:11 PM   #33
husit
Генерал от пехотата

husit's Avatar

Възраст: 65
Стандартно

За М-95 още е рано да се говори......доколкото знам предстои промяна в Закона, но нека да не бъдем прекалени оптимисти за да не стане като първия път при приемането му......за останалото от нас зависи да се уеднаквим.....мисля, че поне аз и Петреско сме облечени и обмундирани така, сякаш сме получили вещите и облеклото от ротния фел......
husit is offline   Отговори с цитат
Стар 14-12-10, 08:42 PM   #34
svs
...............

svs's Avatar

Регистриран: Nov 2005
Възраст: 51
Стандартно

Бях се зарекъл да изчакам 10 дена ама не изтраях

- летен лагер - да - разрешение от кметство за някакво осигуряване на терен против кърлежи, тоалетна, противопожарна защита .... и други подобни;
- оръжие - правим теглови макети и берданките, за да няма разправии;
- стрелба - без, за да не разлайваме кучетата;
- построяване на палатки - най добре да се вземат 4-8 еднотипни, с една щабна голяма, постелочен материал - шалтета, одеяла , ако ще се имитира истински лагер;
- кухня - кои ще готви, на какво, посуда ... продукти, съхраняването им и съхранение на хрната .... най добре е един -двама добри готвачи, които да се прежалят за случая;
- гориво - дърва и въглища за огъня в кухнята ;
- осветление - газени фенери, артилерийски газени фенери и свещи ;
- очертаване на границите на "гарнизона" и охраната му;
- тоалетна - ако кметството даде химическа - извън лагера или скрита зад него, ако ли не - копае се полева ....;
- осигуряване на вода за миене и за пиене - най добре водоноска от кметството или гражданска защита ;
- място за складиране на отпадъци - да се чисти всеки ден , заради зарази в топлото време;
- плац сза строева подготовка с размери поне 25х25 м;
- място за хвърляне на гранати в цел - полоса поне 20 х 50 метра, маркирана и очертана и обезопасена по време на занятия , там може да се организира и стрелбата с пневматично оръжие;
- инженерен полигон - мястото, на което ще копаем окопи за хората, картечниците и оръдията, там също ще се разпъват с учебна цел плащ палатките , там ще се играе оказване на медпомощ и извличане на ранен върху платнище, шинел и носилка;
- избиране на командири по центрове, за да могат да се подготвят теоретично и практически още преди сбора;
- осигуряване на минимална медицинска аптечка;
- предварително изработване на дневен режим
. ставане - 6,00
.физзарядка - 6.00-6.30
.личен тоалет и почистване на района - 6.30-7.30
.закуска - 7,30-8.00
.вдигане на знамето 8.00-8.15
.занятия - до 12.00 с прекъсване на всеки час по 10 минути .
.обяд 12.00-13.00
.лично време 13.00-15.00
.занятия 15.00-17.00
.свободно време, спорт - до 19.00
.вечеря - 19.00-20.00
.другарски разговори и беседи / пиене на елексири и надлъгвания / - до 22.00
. проверка и сваляне на знамето - 22.00-22.15
.отбой- 22.30
- след приключване на лагера - заравяне на окопите и тоалетната, почистване на огнищата и местата на палатките ...

форма - понеже повечето имат летни куртки - лятна , паласки - и двата вида, щик нож, колан, раница, плащ, фуражка и каска М16 , манерка - ако е по съвременна - облечена в шаяк,лопатка или кирка, или брадвичка .

оръжието - казах по горе - макети , за да не ни е жал при ръкопашните тренировки на боеве. Гранати - макети на бухалката, оръдие или картечница - ако някои има макет на максим / но не руската / или шварцлозе и затворно оръдие от периода.

Въздушните пушки - да са с механичен прицел , без разните диоптри и оптики ... вярно че чешката е наи подобна на маузер ама я няма много а и малко трудно се намират кръгли сачми.

занятията
- строй, движение в строи и маневри
- хватки с оръжие
- щиков бои
- бой с лопатка
- хвърляне на щик в цел
- построяване на палатка от плащове - за 2 души и взводна
- медицинска помощ - спиране на кръвотечение , обездвижване и евакуация
- инженерна - копане на окоп , полева столова и тоалетна, построяване на землянка или закрито землево укритие, преодоляване на телено заграждение и вълча яма
- бойна подготовка - стрелба от различни положения , придвижване по бойното поле - индивидуално и в група при настъпление и отбрата и отстъпление, хвърляне на граната в цел
- състезание - по импровизирана полоса , с хвърляне на граната, стрелба и преодоляване на препятствия - индивидуално и отборно
- дуелна стрелба - индивидуално и отборно

и тъи нататък .... и за благодарност към кметството - може да доведат дечурлигата, за един урок по потриотизъм на открито
Стар 14-12-10, 08:47 PM   #35
husit
Генерал от пехотата

husit's Avatar

Възраст: 65
Стандартно

Някой нещо да каже?.....от това, което SVS написа, по-точен и пълен разчет на лагера, здраве му кажи.....и дневен разчет на времето......мисля, че това може да послужи и като документ за пред общинските власти там, където ще се проведе лагера, и като план за провеждането на лагера.......
husit is offline   Отговори с цитат
Стар 14-12-10, 11:29 PM   #36
Parabellum
Инквизитор

Parabellum's Avatar

Регистриран: Jul 2005
Стандартно

Я ми кажете, какво правим ако се появят елементи със соц.куртикте без да са ги преправяли?
Стар 15-12-10, 12:33 AM   #37
старика
Генерал-майор

Регистриран: Oct 2009
Възраст: 39
Стандартно

Е па посрещамеги като гости от бъдещето!
старика is offline   Отговори с цитат
Стар 15-12-10, 01:07 AM   #38
PETRESKO
Генерал-майор

PETRESKO's Avatar

Стандартно

Идеята е да съберем хора,които наистина са със сериозно отношение към темата ПСВ Ако има ентусиасти със соц куртки аз лично се наемам на място да ги докарам до полузавършен тип с игла и конец Оги и Сайлънт могат да потвърдят уменията ми Стига наистина да се стремим към съвършенство
СВС е направил отличен разчет Въпроса с готвачите е важен Ще вземем "шомполна"проба на всеки от тях
Личи си,че Деан е служил някога някъде "Наполеонка под шаека"а ?
Стар 15-12-10, 01:26 AM   #39
deian
Moderator

deian's Avatar

Стандартно

Понеже темата ме изкефи/а и пак съм след нощно-т.е не у час/ току що написах това и веднага го споделям без редакция /за което утре ще съжалявам/.
Добро поле
15.12.2010
Двама братя картечари седнаха да се простят.
От пет дена не са яли, от три дена и не спят.
Вчера цялата дружина бе разбита, а нощес
подпоручикът загина и надежда няма днес...
„Хей момчета!-тежко рече им ефрейторът тогаз
-За раздяла дойде време, за раздяла дойде час!
Вие двамата се знайте-братя сте, един със друг
двама гроба си копайте-ние тръгваме оттук...
Туй е заповед! Помнете Господ, цар и господар!
И недейте ме съдете-прост човек съм-каруцар!
Ето-всичките патрони ги оставяме на вас.
Нека Господ да ни съди! Нека Господ е със вас!”
Идва утро. Във мъглата съглашенците вървят.
Само с петдесет патрона как ли могат да ги спрат...
И картечницата вярна тресна рязко и заспа...
„Бате, нямаме патрони! Аз не искам да умра!...”
„Чакай, батьовото-Лягай! Във окопо сме в дома!
Нека идват! Нека дойдат! Бомба имаме една!..”
Двама братя картечари седнаха да се простят.
Във окопа като в люлка легнаха да си отспят...
Стар 15-12-10, 01:30 AM   #40
PETRESKO
Генерал-майор

PETRESKO's Avatar

Стандартно

Много силно!!!

Последна редакция от PETRESKO : 15-12-10 в 08:27 AM.
PETRESKO is offline   Отговори с цитат
Отговор

Активни потребители, разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 регистрирани и 1 гости)

Инструменти за темата
Режими на показване

Правила за писане